Pochłaniacz wilgoci elektryczny jest niezwykle skuteczny w usuwaniu nadmiaru wilgoci z powietrza. W pomieszczeniu powinna panować nie tylko optymalna temperatura, ale też i wilgotność na poziomie 50-60 % Rh. Odpowiedni poziom wilgotności jest istotny, ponieważ zależy od niego w dużej mierze samopoczucie, a nawet zdrowie domowników.
Jakie problemy mogą wyniknąć z nadmiernej wilgotności?
Nadmierna wilgotność we wnętrzach to prosta droga do wystąpienia szeregu problemów. Chodzi tutaj przede wszystkim o rozwijanie się chorobotwórczych patogenów w postaci grzybów, pleśni i bakterii. Na tym oczywiście nie koniec, gdyż skutków podwyższonego poziomu wilgoci jest dużo więcej. Należy wobec tego temu przeciwdziałać. Idealnym rozwiązaniem okazuje się być elektryczny pochłaniacz wilgoci, czyli urządzenie do pochłaniania wilgoci. Świetnie poradzi sobie z kondensacją na oknach w domu czy nadmiarem wilgoci przy suszeniu prania.
Jakie są zalety elektrycznego pochłaniacza wilgoci do domu?
Najskuteczniejszym rodzajem pochłaniacza wilgoci jest model elektryczny, który doskonale obniża poziom wilgotności w pomieszczeniu. Zaletą tego urządzenia jest możliwość ustawienia parametrów do swoich indywidualnych potrzeb. Elektryczne pochłaniacze wilgoci ustawia się w dowolnym miejscu w pomieszczeniu tak, by był swobodny dopływ i odpływ powietrza. Wbudowany higrometr sprawia, że urządzenie pracuje wyłącznie przy zbyt wysokiej wilgotności lub przy tej, która zostanie wskazana.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze elektrycznego pochłaniacza wilgoci?
Wybierając elektryczny pochłaniacz wilgoci należy mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Chodzi tutaj o wydajność i przepływ powietrza, jakość wykonania, dodatkowe funkcje (np. elektroniczne sterowanie, higrometr, automatyczne odmrażanie, wyświetlacz LCD, filtr oczyszczający powietrze), rozmiar, cenę i przede wszystkim doświadczenie producenta w tej dziedzinie. Zajrzyj także do naszego artykułu „Osuszacz powietrza – jaki wybrac?”, by dowiedzieć się więcej.
Czy domowy pochłaniacz wilgoci na wkłady jest skuteczny?
Najprostszym i najtańszym sposobem na pozbycie się wilgoci z pomieszczeń jest zainwestowanie w zwykły domowy pochłaniacz wilgoci na wkłady, który można umiejscowić dowolnym miejscu. Nie zajmuje wiele miejsca, praktycznie w niczym nie przeszkadza, a odznacza się dużą skutecznością. Taki pojedynczy wkład wystarczy do wnętrza mających powierzchnię nieprzekraczającą 10 m². Przy większym pomieszczeniu lub przy przewlekłym problemie z zawilgoceniem zaleca się użycie elektrycznego pochłaniacza wilgoci.
Jak działa pochłaniacz wilgoci na wkłady?
Wkład znajdujący się w pochłaniaczu zbiera wilgoć z powietrza, po czym zamienia ją w wodę, która zbiera się w pojemniku. Niestety jest to proces dość długotrwały i niestety mało wydajny. Dodatkową korzyścią jest delikatna neutralizacja nieprzyjemnych zapachów, z jakimi trzeba się liczyć przy dużym poziomie wilgotności w domu. Pochłaniacze nie tylko niwelują problemy z nadmierną wilgocią w małych pomieszczeniach, ale też regulują jej poziom od 55 do 60%. Działanie takich urządzeń jest w pełni samoczynne, obsługa banalnie prosta. Nie emitują one żadnych hałasów, nie pobierają prądu (wyjątkiem jest elektryczny pochłaniacz wilgoci). Zużyty pochłaniacz wystarczy wyrzucić do śmietnika.
Jakie są zalety pochłaniacza wilgoci na wkłady?
Do zalet tego rozwiązania zalicza się uniwersalność, gdyż znalazło szerokie zastosowanie. Pochłaniacz wilgoci może być użytkowany dosłownie w każdym małym pomieszczeniu. Idealnie sprawdzi się w szafie czy spiżarni, gdzie panuje specyficzny mikroklimat. W pralni natomiast przyda się elektryczny pochłaniacz wilgoci ze względu na podwyższoną wilgotność od mokrego prania. To samo dotyczy piwnic i suteren oraz innych pomieszczeń gospodarczych. Stosowanie elektrycznych pochłaniaczy wilgoci pozwoli uchronić się przed rozwojem pleśni i grzybów, brzydką wonią stęchlizny, skraplaniem się wody na ścianach i pojawianiem się na nich nieestetycznych plam wilgoci.
Osuszacz powietrza czy pochłaniacz wilgoci – co wybrać?
Zwykły pochłaniacz wilgoci jest na wkłady, natomiast elektryczny pochłaniacz to osuszacz powietrza. Dlatego wiele osób potocznie nazywa elektryczne pochłaniacze wilgoci osuszaczami powietrza, co jest zrozumiałe, bo są to te same urządzenia do regulacji wilgotności. Można by pokusić się o stwierdzenie, że elektryczny pochłaniacz wilgoci działa na zasadzie adsorpcji wilgoci w otoczeniu za pomocą granulatu absorbującego. Z kolei osuszacze powietrza są urządzeniami kondensacyjnymi, które pochłaniają wilgoć z powietrza i skraplają ją poprzez kondensację.
Zastosowanie i wybór urządzenia – pochłaniacz czy osuszacz?
W przypadku niewielkiego problemu z wilgocią w małym pomieszczeniu, takim jak garderoba czy szafa, wystarczy kupić zwykły pochłaniacz wilgoci na wkłady. Te najprostsze można wsadzić do mebli, lodówki, samochodu itd. Oczywiście na rynku dostępne są też elektryczne pochłaniacze wilgoci, czyli osuszacze powietrza, które sprawdzą się przy mocno zawilgoconych pomieszczeniach, takich jak garaż czy piwnica. Idealnie sprawdzają się też po remoncie, zalaniu domu czy przy niewydajnej wentylacji.
Osuszacz powietrza kontra pochłaniacz wilgoci – co wybrać?
Pochłaniacze wilgoci różnią się pod wieloma względami od osuszaczy powietrza. Przede wszystkim osuszacze powietrza są znacznie wydajniejsze w regulacji wilgotności. Te pierwsze stosuje się do usunięcia wilgoci z bardzo małych obszarów, takich jak szafa czy lodówka. Osuszaczem można pozbyć się problemu z zawilgoceniem całego pomieszczenia, o metrażu sięgającym do nawet 80 m². Dużo skuteczniejszym sposobem na zapobieganie pleśniom i grzybom jest używanie osuszacza powietrza aniżeli pochłaniacza wilgoci. Za pomocą tego drugiego można usunąć brzydkie zapachy tylko miejscowo, podczas gdy osuszacze powietrza zniwelują przykrą woń w całym pomieszczeniu. Cechują się też zdecydowanie większą sprawnością – od 12 do 60 litrów na dobę. Pochłaniacz wilgoci nie odznacza się wysoką wydajnością, trzeba też liczyć się z możliwością rozlania zebranego w zbiorniku płynu. W osuszaczu powietrza pojemnik na wodę można wygodnie wyjąć. Jeśli chodzi o konserwację i czas działania, to pochłaniacze wilgoci pracują stosunkowo krótko i wymagają częstych wymian. Osuszacz powietrza będzie wieloletnią inwestycją, można mówić praktycznie o bezobsługowości, i nie trzeba wymieniać wkładów.
Jakie są rodzaje pochłaniaczy?
Pochłaniacz wilgoci może być elektryczny, w granulkach lub w tabletkach. Te ostatnie są często wybierane ze względu na relatywnie niską cenę i wygodę użytkowania. Tabletka pochłania wilgoć, zwykle składa się z kryształków soli, chlorku wapnia czy chlorku sodu. W kontakcie z wilgocią tabletka zaczyna się rozpuszczać, zmniejszać swoją objętość, aż do całkowitego zużycia. Zwykle taki pochłaniacz wystarcza na trzy miesiące lub krócej przy dużej wilgotności. Pochłaniacze w granulkach również są proste w stosowaniu i bardzo tanie, wykorzystuje się je nawet w przemyśle. Granulat lub proszek umieszczony jest w saszetce z włókniny przepuszczającej wilgoć. Wśród najpopularniejszych absorbentów znajduje się żel krzemionkowy, który odznacza się wysoką higroskopijnością.
Elektryczny pochłaniacz wilgoci – jak działa i gdzie go stosować?
Pochłaniacz wilgoci elektryczny wymaga źródła zasilania. Podłączony do prądu zaczyna natychmiast absorbować wilgotne powietrze. Działa on podobnie jak osuszacz powietrza, mierzy poziom wilgotności otoczenia, a następnie metodą kondensacyjną skrapla jej nadmiar do konkretnego poziomu. Wilgoć gromadzona jest na powierzchni absorbentu, najczęściej wykonanego z żelu krzemionkowego.
Pochłaniacz wilgoci w samochodzie – dlaczego jest potrzebny?
Chłodne i wilgotne powietrze w samochodzie wiąże się z wieloma negatywnymi konsekwencjami, takimi jak słabsza widoczność w wyniku parujących szyb, zawilgocenie tapicerki czy nieprzyjemny zapach stęchlizny w kabinie. Jazda w takich warunkach często jest niekomfortowa, nie mówiąc już o niekorzystnym wpływie na zdrowie. Nawet klimatyzatory przenośne mogą nie być wystarczające do tego, aby we wnętrzu samochodu panował optymalny poziom wilgotności, szczególnie jeśli ustawi się zbyt niską moc nadmuchu. Warto zainwestować w pochłaniacz wilgoci, dzięki któremu możliwe staje się zredukowanie wyżej wymienionych problemów. Bywa on często niezbędnym elementem wyposażenia, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.
Wybór pochłaniacza wilgoci do samochodu – co będzie najlepsze?
Przy niewielkiej wilgoci w aucie wystarczające będą silikonowe granulki, które absorbują wilgotność znajdującą się w powietrzu. Znajdują się w workach lub innych pojemnikach, przez co można je rozłożyć w różnych miejscach samochodu. Jeśli nie mają przeszkadzać, wystarczy położyć je na podłodze auta, skąd od razu zaczną działać. Najtańsze pochłaniacze wilgoci działają przez kilka tygodni, a te droższe można wykorzystywać wielokrotnie. W pierwszej grupie znajdują się pochłaniacze wilgoci na tabletki i granulat. Najwygodniejszym rozwiązaniem okazuje się być osuszacz elektryczny, gdyż jest to długoterminowa inwestycja. Jedyne o czym musi pamiętać użytkownik to o regularnym ładowaniu urządzenia – podłączając je do gniazdka elektrycznego.