Osuszacze domowe, Problem wilgoci

Pochłaniacz wilgoci elektryczny

elektryczny pochlaniacz wilgoci

Pochłaniacz wilgoci elektryczny jest niezwykle skuteczny w usuwaniu nadmiaru wilgoci z powietrza. W pomieszczeniu powinna panować nie tylko optymalna temperatura, ale też i wilgotność na poziomie 50-60 % Rh. Odpowiedni poziom wilgotności jest istotny ponieważ zależy od niego w dużej mierze samopoczucie a nawet zdrowie domowników.

Nadmierna wilgotność we wnętrzach to prosta droga do wystąpienia szeregu problemów. Chodzi tutaj przede wszystkim o rozwijanie się chorobotwórczych patogenów w postaci grzybów, pleśni i bakterii. Na tym oczywiście nie koniec, gdyż skutków podwyższonego poziomu wilgoci jest dużo więcej. Należy wobec tego temu przeciwdziałać. Idealnym rozwiązaniem okazuje się być elektryczny pochłaniacz wilgoci czyli osuszacz powietrza. Świetnie poradzi sobie z kondensacją na oknach w domu czy nadmiarem wilgoci przy suszeniu prania.

Elektryczny pochłaniacz wilgoci

Najskuteczniejszym rodzajem pochłaniacza wilgoci jest model elektryczny, który doskonale obniża poziom wilgotności w pomieszczeniu.  Zaletą tego urządzenia jest możliwość ustawienia parametrów do swoich indywidualnych potrzeb. Elektryczne pochłaniacze wilgoci ustawia się w dowolnym miejscu w pomieszczeniu tak, by był swobodny dopływ i odpływ powietrza. Wbudowany higrometr sprawia, że urządzenie pracuje wyłącznie przy zbyt wysokiej wilgotności, lub przy tej, która zostanie wskazana.

Wybierając elektryczny pochłaniacz wilgoci należy mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Chodzi tutaj o wydajność i przepływ powietrza, jakość wykonania, dodatkowe funkcje (np. elektroniczne sterowanie, higrometr, automatyczne odmrażanie, wyświetlacz LCD, filtr oczyszczający powietrze), rozmiar, cena, i przede wszystkim doświadczenie producenta w tej dziedzinie. Zajrzyj także do naszego artykułu ” Jaki wybrać elektryczny pochłaniacz wilgoci”

Domowy pochłaniacz wilgoci na wkłady

Najprostszym i najtańszym sposobem na pozbycie się wilgoci z pomieszczeń jest zainwestowanie w zwykły domowy pochłaniacz wilgoci na wkłady, który można umiejscowić dowolnym miejscu. Nie zajmuje wiele miejsca, praktycznie w niczym nie przeszkadza, a odznacza się dużą skutecznością. Taki pojedynczy wkład wystarczy do wnętrza mających powierzchnię nieprzekraczającą 10 m². Przy większym pomieszczeniu lub przy przewlekłym problemie z zawilgoceniem zaleca się użycie elektrycznego pochłaniacza wilgoci.

Wkład znajdujący się w pochłaniaczu zbiera wilgoć z powietrza, po czym zamienia ją w wodę, która zbiera się w pojemniku. Niestety jest to proces dość długotrwały i niestety mało wydajny. Dodatkową korzyścią jest delikatna neutralizacja nieprzyjemnych zapachów, z jakimi trzeba się liczyć przy dużym poziomie wilgotności w domu. Pochłaniacze nie tylko niwelują problemy z nadmierną wilgocią w małych pomieszczeniach, ale też regulują jej poziom od 55 do 60%. Działanie takich urządzeń jest w pełni samoczynne, obsługa banalnie prosta. Nie emitują one żadnych hałasów, nie pobierają prądu (wyjątkiem jest elektryczny pochłaniacz wilgoci). Zużyty pochłaniacz wystarczy wyrzucić do śmietnika.

Do zalet tego rozwiązania zalicza się uniwersalność, gdyż znalazło szerokie zastosowanie. Pochłaniacz wilgoci może być użytkowany dosłownie w każdym małym pomieszczeniu. Idealnie sprawdzi się w szafie czy spiżarni, gdzie panuje specyficzny mikroklimat. W pralni natomiast przyda się elektryczny pochłaniacz wilgoci ze względu na podwyższoną wilgotność od mokrego prania. To samo dotyczy piwnic i suteren oraz innych pomieszczeń gospodarczych. Stosowanie elektrycznych  pochłaniaczy wilgoci pozwoli uchronić się przed rozwojem pleśni i grzybów, brzydką wonią stęchlizny, skraplaniem się wody na ścianach i pojawianiem się na nicom nieestetycznych plan wilgoci.

Osuszacz powietrza czy pochłaniacz wilgoci?

Zwykły pochłaniacz wilgoci jest na wkłady natomiast elektryczny pochłaniacz to osuszacz powietrza. Dlatego wiele osób potocznie nazywa elektryczne pochłaniacze wilgoci osuszaczami powietrza, w czym jest oczywiście sporo racji, bo są to te same urządzenia. Można by pokusić się o stwierdzenie, że elektryczny pochłaniacz wilgoci działa na zasadzie adsorpcji wilgoci w otoczenia za pomocą granulatu absorbującemu. Z kolei osuszacze są urządzeniami kondensacyjnymi, które pochłaniają wilgoć z powietrza, po czym ją skraplają poprzez kondensację. W przypadku niewielkiego problemu z wilgocią w małym pomieszczeniu typu garderoba wystarczy kupić zwykły pochłaniacz wilgoci na wkłady. Te najprostsze można wsadzić do mebli, lodówki, samochodu itd. Oczywiście na rynku dostępne są też elektryczne pochłaniacze wilgoci czyli osuszacze powietrza które sprawdzą się przy mocno zawilgoconych pomieszczeniach, łącznie z garażem i piwnicą. Idealnie sprawdzają się też po remoncie, zalaniu domu czy przy niewydajnej wentylacji.

Pochłaniacze wilgoci różnią się pod wieloma względami od osuszaczy powietrza. Przede wszystkim osuszacze powietrza są znacznie wydajniejsze. Te pierwsze stosuje się do usunięcia wilgoci z bardzo małych obszarów typu szafa czy lodówka. Osuszaczem można pozbyć się problemu z zawilgoceniem całego pomieszczenia, o metrażu sięgającym do nawet 80 m². Dużo skuteczniejszym sposobem na zapobieganie pleśniom i grzybom jest używanie osuszacza aniżeli pochłaniacza wilgoci. Za pomocą tego drugiego można usunąć brzydkie zapachy tylko miejscowo. Osuszacze zniwelują przykrą woń w całym pomieszczeniu. Cechują się też zdecydowanie większą sprawnością – od 12 do 60 litrów na dobę. Pochłaniacz wilgoci nie odznacza się wysoką wydajnością, trzeba też liczyć się z możliwością rozlania zebranego w zbiorniku płynu. W osuszaczu pojemnik na wodę można wygodnie wyjąć. Jeśli chodzi o konserwację i czas działania, to pochłaniacze wilgoci pracują stosunkowo krótko i wymagają częstych wymian. Osuszacz powietrza będzie wieloletnią inwestycją, można mówić praktycznie o bezobsługowości, i nie trzeba wymieniać wkładów.

Pochłaniacz wilgoci – wkład

Pochłaniacz wilgoci może być elektryczny, w granulkach lub w tabletkach. Te ostatnie są często wybierane ze względu na relatywnie niską cenę i wygodę użytkowania. Tabletka pochłania wilgoć, zwykle składa się z kryształków soli, chlorku wapnia czy chlorku sodu. W kontakcie z wilgocią tabletka zaczyna się rozpuszczać, zmniejszać swoją objętość, aż do całkowitego zużycia. Zwykle taki pochłaniacz wystarcza na trzy miesiące lub krócej przy dużej wilgotności. Pochłaniacze w granulkach również są proste w stosowaniu i bardzo tanie, wykorzystuje się je nawet w przemyśle. Granulat lub proszek umieszczony jest w saszetce z włókniny przepuszczającej wilgoć. Wśród najpopularniejszych absorbentów znajduje się żel krzemionkowy, który odznacza się wysoką higroskopijnością.

Pochłaniacz wilgoci elektryczny – jak działa?

Pochłaniacz wilgoci elektryczny wymaga źródła zasilania. Podłączony do prądu zaczyna natychmiast absorbować wilgotne powietrze. Działa on podobnie jak osuszacz powietrza, mierzy poziom wilgotności otoczenia, a następnie metodą kondensacyjną skrapla jej nadmiar do konkretnego poziomu. Wilgoć gromadzona jest na powierzchni absorbentu, najczęściej wykonanego z żelu krzemionkowego.

Elektryczny pochłaniacz wilgoci do samochodu

Chłodne i wilgotne powietrze w samochodzie wiąże się z wieloma negatywnymi konsekwencjami. Przykładem będzie słabsza widoczność w wyniku parujących szyb, zawilgocenie tapicerki czy nieprzyjemny zapach stęchlizny w kabinie. Jazda w takich warunkach często jest niekomfortowa, nie mówiąc już o niekorzystnym wpływie na zdrowie. Nawet klimatyzacja może nie być wystarczająca do tego, aby we wnętrzu samochodu panował optymalny poziom wilgotności, szczególnie jeśli ustawi się zbyt niską moc nadmuchu. Warto zainwestować w pochłaniacz wilgoci, dzięki któremu możliwe staje się zredukowanie wyżej wymienionych problemów. Bywa on często niezbędnym elementem wyposażenia, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Przy niewielkiej wilgoci w aucie wystarczające będą silikonowe granulki, które absorbują wilgotność znajdującą się w powietrzu. Znajdują się w workach lub innych pojemnikach, przez co można je rozłożyć w różnych miejscach samochodu. Jeśli nie mają przeszkadzać, wystarczy położyć je na podłodze auta, skąd od razu zaczną działać. Najtańsze pochłaniacze wilgoci działają przez kilka tygodni, a te droższe można wykorzystywać wielokrotnie. W pierwszej grupie znajdują się pochłaniacze wilgoci na tabletki i granulat. Najwygodniejszym rozwiązaniem okazuje się być osuszacz elektryczny, gdyż jest to długoterminowa inwestycja. Jedyne o czym musi pamiętać użytkownik to o regularnym ładowaniu urządzenia – podłączając je do gniazdka elektrycznego.