Osuszacze domowe, Problem wilgoci

Osuszacz powietrza – jaki wybrać?

Osuszacz powietrza jaki wybrac

Osuszacz powietrza likwiduje nadmiar wilgoci w pomieszczeniach, który jest z pewnością niechcianym i uciążliwym zjawiskiem. Jest to idealne i rzeczywiście bardzo skuteczne rozwiązanie. Po urządzenie to warto sięgnąć w przypadku zalania, wilgoci budowlanej, czy wilgoci w piwnicy powodującej grzyb na ścianie i pleśń. Ale i także w celu podniesienia komfortu termicznego czy uzyskania odpowiedniego poziomu wilgotności różnych w procesach technologicznych.

To zbyt wysoka wilgotność względna powietrza (Rh) jest właśnie przyczyną tego, że odczuwamy dyskomfort związany z wilgocią w domu. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule „Wilgoć w domu – przyczyny”.

Osuszacz powietrza – jak działa?

Osuszacz powietrza może być kondensacyjny lub adsorpcyjny, w zależności od przeznaczenia urządzenia. Działanie tego pierwszego porównuje się często do pracy klimatyzacji ponieważ nadmiar wilgoci w kontakcie z chłodną powierzchnią ulega skropleniu. Kondensacyjny osuszacz powietrza posiada kompresor, wentylator, oraz dwa wymienniki ciepła. W skrócie ta pierwsza powierzchnia wymieniająca ciepło odpowiada za ochładzanie, a druga za ogrzewanie. Kondensacyjny osuszacz powietrza z pewnością wyróżnia się bardzo dużą wydajnością. Wykorzystuje się go w miejscach o dużej wilgotności, czyli na poziomie 70-80% i wysokiej temperaturze otoczenia – około 30 stopni Celsjusza. Skuteczność działania osuszaczy kondensacyjnych maleje wraz z obniżeniem temperatury otoczenia. Jest to istotna informacja ponieważ nie nadaje się on to nieogrzewanych piwnic lub garaży. W przypadku zimnej temperatury otoczenia osuszacz powietrza będzie się zbyt często zamrażał. Tym samym spowoduje to utratę wydajności oraz znacznie większe zużycie prądu.

Osuszacz powietrza Arete. Hybrydowy
Osuszacz adsorpcyjny DD8L

Adsorpcyjny osuszacz powietrza

Ten osuszacz działa inaczej niż typ kondensacyjny gdyż wytrąca on wilgoć z powietrza. Kluczowy komponent w przypadku tego urządzenia stanowi adsorbent w postaci np. żelu krzemionkowego. Zadaniem adsorbentu jest magazynowanie wilgoci znajdującej się w powietrzu. Zgromadzona wilgoć jest usuwana z powietrza i odprowadzona do zbiornika na wodę. Ze względu na brak wrażliwości na temperaturę i poziom wilgotności, adsorpcyjny osuszacz powietrza może być wykorzystywany w szerszym zakresie. Zarówno w obiektach ciepłych, jak i chłodnych. Poradzi sobie nawet przy bardzo dużym zawilgoceniu oraz może pracować także w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Ten rodzaj osuszacza jak najbardziej nadaje się do nieogrzewanego garażu lub chłodnej piwnicy. Jego wydajność jest taka sama zarówno w niskiej jaki i wysokiej temperaturze otoczenia.

Domowy osuszacz powietrza – jaki wybrać?

Wydajność osuszaczy domowych mieści się w zakresie od 5 do maksymalnie 35 litrów na dobę. Ich obudowa zwykle wykonana jest z tworzyw sztucznych, zapewniają więc one słabo słyszalną pracę. Wybierając osuszacz powietrza, należy mieć na uwadze przede wszystkim jego moc, która ma znaczny wpływ na jego wydajność i koszty eksploatacji. Znaczenie będzie miał też poziom hałasu, szczególnie w przypadku modeli przeznaczonych do domowego użytku. Na rynku stosowane są nawet modele wyposażone w tryb nocny, które po zmierzchu zaczynają pracować ciszej. Istotnym parametrem jest także zakres temperatur – im będzie on większy, tym lepiej. To samo dotyczy zakresu wilgotności powietrza.

Kolejną kwestią będzie sposób sterowania urządzeniem. Nowoczesne modele są już w pełni zautomatyzowane, dzięki czemu ich obsługa jest banalnie prosta i wygodna. Na uwadze powinno się mieć ilość i jakość wskaźników. W zależności od wybranego modelu na wyświetlaczu mogą pojawić się inne informacje. Bardzo przydatny jest higrometr, dzięki czemu można mieć pewność co do optymalnego ustabilizowania poziomu wilgotności w pomieszczeniu bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Wówczas urządzenie wyłączy się samoczynnie, gdy uzyska konkretne parametry. Sprawdzić trzeba też zużycie prądu, cenę i doświadczenie producenta.

Jeśli zastanawiasz się, jaki osuszacz powietrza kupić, pamiętaj o uwzględnieniu mocy i poziomu hałasu. Szczegółowe informacje na temat tego, jaki wybrać domowy osuszacz powietrza, znajdziesz na naszej stronie. Nasza oferta osuszaczy domowych obejmuje różne modele, dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Przemysłowy osuszacz powietrza

Osuszacze przemysłowe są wykorzystywane w pomieszczaniach, które mają odpowiednie wymogi dotyczące wilgotności powietrza. Domowy osuszacz powietrza nie jest wystarczająco wydajny do tego, aby był użytkowany w wielkopowierzchniowych obiektach typu hale, zakłady produkcyjne itd. Konieczne staje sięgnięcie po urządzenie o dużo większej wydajności, czyli po osuszacze przemysłowe.

Po  tego typu osuszacze powietrza sięga się przede wszystkim w branży spożywczej i farmaceutycznej, ale ich zastosowanie jest oczywiście dużo szersze. Osuszacze przemysłowe produkuje się także w celu obniżenia wilgotności powietrza na basenach, w muzeach lub w innych komercyjnych pomieszczeniach. Nowe technologie i ładny wygląd coraz to nowszych modeli sprawiają, że bez problemu wkomponuję się w każde wnętrze. Wyposażone są one w uchwyt i gumowe koła, co znacznie ułatwia ich transport i poruszanie po nierównościach. Posiadają też specjalne filtry do osuszaczy powietrza, które pozwalają na efektowną pracę nawet w trudnych warunkach. Przemysłowy osuszacz powietrza cechuje się wysoką wydajnością i gotowością do pracy w wielometrażowych pomieszczeniach. Nadaje się nawet tam, gdzie temperatura otoczenia wynosi poniżej zera stopni Celsjusza. Solidna budowa sprawia, że tego typu osuszacz powietrza jest odporny na działanie niekorzystnych czynników, które w przemyśle są czymś codziennym.

PRZEMYSŁOWE OSUSZACZE POWIETRZA MEACO

Budowlany osuszacz powietrza

Podczas przeprowadzania różnego typu prac budowlanych idealnym wyborem okazują się być osuszacze powietrza budowlane, za pomocą których możliwe staje się usunięcie nadmiernej wilgoci. Przyspiesza to postęp wszystkich prac i skraca czas realizacji inwestycji. Urządzenie występuje w wersji najczęściej w technologii kondensacyjnej. Budowlany osuszacz charakteryzuje się wytrzymałą obudową stalową i wyposażony jest w koła ułatwiające przemieszczanie go. Można również mówić o znacznie większej wydajności – od 30 do 120 litrów na dobę. Tego typu sprzęt posiada łatwy w czyszczeniu filtr, pozwalający na pracę w trudnych warunkach w pomieszczeniach o dużym zapyleniu. Zalecamy dobierać urządzenia zgodnie z kubaturą pomieszczenia by zoptymalizować proces osuszania po to, aby uzyskać pożądane efekty w relatywnie krótkim czasie.

Budowlany osuszacz Meaco

Osuszacze budowlane kondensacyjne polecamy wszędzie tam, gdzie temperatura otoczenia jest przynajmniej pokojowa. Jeśli budowa jest nieogrzewana należy dodatkowo podnieść temperaturę otoczenia np. nagrzewnicami elektrycznymi, wodnymi lub olejowymi.

Im większy przepływ powietrza ma osuszacz budowlany tym lepiej dlatego, że cyrkulacja powietrza ma kluczowe znaczenie w maksymalnym wykorzystaniu osuszacza powietrza. Także dzięki niej suche powietrze może dotrzeć do wszystkich miejsc na terenie osuszanego obiektu. Rozprowadzanie powietrza po całym pomieszczeniu ułatwiają dodatkowe wentylatory, które są powszechnie stosowane wraz z osuszaczami budowlanymi.

BUDOWLANE OSUSZACZE POWIETRZA MEACO

Jak dobrać osuszacz powietrza?

Przy wyborze osuszacza powietrza kluczową kwestią jest wydajność i przepływ powietrza, a także pobór energii. Dwa pierwsze parametry im są wyższe tym urządzenie jest bardziej wydajne i może pracować w większym pomieszczeniu. Osuszacz dobieramy w zależności od zastosowania i warunków, w których będzie on eksploatowany. Wydajność osuszacza wskazuje na to, ile będzie on w stanie wychwycić wilgoci z otoczenia w konkretnej jednostce czasu, dlatego im większy metraż i stopień zawilgocenia, tym potrzebny będzie osuszacz o większej mocy i dużym przepływie powietrza.

Konieczne staje się wobec tego obliczenie objętości danego pomieszczenia, aby być w stanie dobrać odpowiednie urządzenie. Na uwadze trzeba mieć także temperaturę otoczenia, w którym będzie miał pracować osuszacz powierza. Przy wysokich temperaturach polecamy modele kondensacyjne, natomiast przy niskich adsorpcyjne. Wydajność urządzeń określa się w litrach na dobę. Do małego pomieszczenia wystarczy osuszacz powietrza o wydajności maksymalnej 12 litrów na dobę. W przypadku tych mocno zawilgoconych lub większych pomieszczeń potrzebny będzie wyższy model, czyli od 20 do 30 litrów na dobę.

Tak więc, aby dowiedzieć się, jaki osuszacz wybrać do pomieszczenia, należy rozważyć w głównej mierze metraż i stopień zawilgocenia.

Mini osuszacz powietrza, czyli mobilne rozwiązanie do każdego pomieszczenia.

Wszędzie tam, gdzie potrzebny jest cichy i jednocześnie bardzo wydajny osuszacz powietrza, sprawdzi się ten w wersji mini czyli domowy. Charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami, dlatego idealnie nadaje się do każdego wnętrza domowego. Są to urządzenia o eleganckim i nowoczesnym wyglądzie, dlatego posiadają walory nie tylko użytkowe, ale też estetyczne. Bez stosowania jakichkolwiek substancji chemicznych możliwe jest zapewnienie zdrowego powietrza we wnętrzach. Na korzyść mini osuszaczy powietrza przemawia ich energooszczędna technologia, niewielki pobór mocy oraz prosta obsługa. Ze względu na cichą pracę urządzenie to może być użytkowane nawet w sypialni czy pokoju dziecięcym.

domowy osuszacz powietrza Arete pranie 700

Oczyszczacz i osuszacz powietrza w jednym

Powietrze we wnętrzach powinno być nie tylko czyste, ale też o optymalnym poziomie wilgotności. Można oczywiście wyposażyć się w urządzenia takie jak Oczyszczacz powietrza i osuszacz powietrza, co jednak wiąże się z niemałymi kosztami. Dodatkowym problemem jest z pewnością zagospodarowanie miejsca na dwa urządzenia. Oszczędnością czasu i pieniędzy będzie oczyszczacz i osuszacz powietrza w jednym. Czyli jedno urządzenie łączące w sobie funkcje osuszacza i oczyszczacza. Znika problem z koniecznością kupowania wielu różnych sprzętów, które pobierają zdecydowanie więcej prądu niż jedno energooszczędne. Użytkownik może liczyć na dokładnie oczyszczone i dodatkowo osuszone powietrze, co przekłada się na komfortowe warunki życia. W naszej ofercie posiadamy zarówno osuszacze adsorpcyjne z funkcją jonizacji powietrza, jak i osuszacze kondensacyjne z wymiennym filtrem HEPA.

Sprawdź nasz ranking osuszaczy powietrza, aby wybrać najlepszy model dla siebie oraz odwiedź nasz sklep z osuszaczami powietrza, gdzie poznasz pełną gamę dostępnych produktów.