Problem wilgoci

Kondensacja pary wodnej i jak można jej zapobiegać

Kondensacja pary wodnej

Kondensacja pary wodnej w domu

Kondensacja pary wodnej na oknach psuje ich wygląd, tworzy pleśń, może zniszczyć drewniane framugi i jest uciążliwa w sprzątaniu.
Można temu łatwo zaradzić i wygrać tę walkę, wystarczy poznać wroga.

Dlaczego woda pojawia się na moich oknach?

Decydują o tym trzy czynniki:

  • Poziom wilgoci w powietrzu
  • Temperatura powietrza w pomieszczeniu
  • Temperatura powierzchni okna

Im więcej wilgoci występuje w powietrzu, tym bardziej prawdopodobne jest to, że pojawi się kondensacja. Wilgoć w domu pochodzi od suszenia ubrań w domu, gotowania , wody, kąpieli, prysznic, ogrzewania gazowego, oddychania, a także pogody.

Im cieplejsze powietrze w pomieszczeniu tym więcej wilgoci może ono pomieścić, i jest tym większa różnica temperatur pomiędzy powietrzem a powierzchnią okna ( szczególnie w nocy i w zimie ).  Im zimniejsze są okna tym mniej wilgoci jest wymagane do skraplania, i tym bardziej prawdopodobne jest, że nastąpi kondensacja . To dlatego odnotowujemy większą kondensację w zimie, a mniejszą w lecie.

Cykl kondensacji

Sami dostarczamy dużo wilgoci do powietrza w trakcie codziennej aktywności. W nocy temperatura spada i temperatura powierzchni okien również. Wilgotne powietrze w pomieszczeniu styka się z oknem i skrapla. Rano możemy zaobserwować na oknach parę. Pochodzi ona z codziennych czynności takich jak prysznic , mokre pranie, gotująca się woda….

Spójrzmy na to gdzie produkujemy wilgoć i jak możemy temu zapobiec . Np przykrywając pokrywką parujące garnki ? Umieszczając wentylator w łazience ?

Nie oszukujmy się, produkowaliśmy i będziemy produkować wilgoć każdego dnia więc kondensacja pary wodnej także i nam grozi.

Czy można rozwiązać problem otwierając okna?

Otworzenie okien na około 20 min wymieni powietrze w całym pomieszczeniu.
Wymianie również ulegnie wilgoć. Brzmi ciekawie, ale warto to przemyśleć.

Czy świeże powietrze nie jest bardziej wilgotne niż to w pomieszczeniu?
A może jest cieplejsze, czy chłodniejsze?
Czy jest czystsze, czy nie ( w przypadku lokali przy głównej drodze) ?
Otwarte okna – czy to bezpieczne ?
Czy to nie szkodliwe dla alergików?
Jeśli spojrzeć na roczne dane pogodowe można zauważyć, że średnia wilgotność względna w ciągu roku (68%RH) jest na tyle wysoka, że może wywoływać pleśń w domach i kondensację pary na oknach. Dodatkowo ogrzewanie pomieszczenia może być bardzo kosztowne, więc otwieranie okien nie jest zbyt opłacalne.

Pochłaniacze wilgoci a kondensacja pary wodnej

Osuszacz powietrza jest to proste, ale bardzo skuteczne urządzenie, które usuwa nadmiar wilgoci z powietrza i zbiera wodę w odpowiednim pojemniku. Oznacza to, że nie ma wystarczającej ilości wilgoci w powietrzu, aby skraplała się na oknach w taki sam sposób, jak miało to miejsce w przeszłości, powietrze również ociepli się a „wilgotny chłód” zostanie całkowicie usunięty z pomieszczenia. Miłą niespodziankę zauważysz w rachunkach za prąd.
Osuszacze oszczędzają Twoje pieniądze

Najlepsze efekty przy pierwszym zastosowaniu przyniesie podniesienie temperatury w pokoju. Im więcej cząsteczek wody będzie w powietrzu, tym osuszanie stanie się efektywniejsze.
Osuszacz powietrza usuwa nadmiar wilgoci, a tym samym jest mniej cząsteczek wody do ogrzania się i tym samym staje się cieplejsze powietrze. Stąd osuszacz pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze. Osuszacz jest powszechnie stosowany podczas zimowych miesięcy, w zimie ciepło w domu jest ważne, ponieważ i tak musimy grzać.
Energia, którą wykorzystuje osuszacz zostanie zwrócona do pokoju w postaci ciepła. Kaloryfery lub grzejniki w tej samej przestrzeni co osuszacza nie są potrzebne. Dlatego żadna energia nie jest marnowana w wyniku korzystania z osuszacza.

Rozwiązanie

Niezależnie od przyczyny wilgoci w swoim domostwie znajdziemy dla Państwa odpowiednie urządzenie ze względu na indywidualne wymagania, wielkość, czy cenę.

Related Posts

Dodaj komentarz