Osuszacze domowe, Problem wilgoci

Osuszanie mieszkania – pozbądź się wilgoci. Poradnik

osuszanie mieszkania meacopolska

Wilgoć w domu to problem, z którym boryka się wiele osób. Może ona prowadzić do poważnych uszkodzeń strukturalnych budynku, a także negatywnie wpływać na zdrowie mieszkańców. W tym artykule przedstawimy Państwu różnorodne metody osuszania mieszkania, które pomogą w efektywnym zwalczaniu tego problemu. Zaczniemy od zrozumienia przyczyn pojawienia się wilgoci w domu, a następnie przejdziemy do praktycznych porad, jak sobie z nią radzić. Czytając dalej, dowiedzą się Państwo o różnych technikach osuszania, zarówno tych profesjonalnych, jak i domowych sposobach, które mogą być stosowane na co dzień. Zapraszamy do lektury, która pomoże Państwu utrzymać zdrowe i suche środowisko w Państwa domach.

Zanim  przedstawimy Państwu szereg sposobów na skuteczne osuszanie mieszkania warto się pochylić na wstępie nad jedną kwestią.

Skąd bierze się wilgoć w domu?

Bezsprzecznie najczęstszymi przyczynami wysokiej wilgotności jest źle zamontowana wentylacja powietrza lub też jej całkowity brak. Wilgoć tworzy się także w skutek nieumiejętnie ocieplonych ścian, niedokładnie zamontowanych okien lub po prostu w efekcie przecieków, na przykład dachu. Konsekwencje niereagowania na tego typu usterki są oczywiście kosztowne. Konieczne jest osuszanie mieszkanie, co w rezultacie wiążę się z wydatkami, których można było uniknąć.

Wilgoć w domu zdecydowanie nie jest pożądana, a nawet tak podstawowe czynności jak pranie, kąpiel, gotowanie, czy prasowanie emitują parę wodną. Regularne otwieranie oraz uchylanie okna jak najbardziej jest rozwiązaniem, ale dla długotrwałego efektu warto rozważyć osuszacze domowe. Godnym uwagi jest także fakt iż wilgoć sama w sobie nie stanowi zagrożenia w naszym mieszkaniu. Zagrożeniem jest brak skutecznej drogi usunięcia wilgoci, co w rezultacie często skutkuje pojawieniem się grzybów lub pleśni. Reasumując, właściwa cyrkulacja powietrza jest kluczowa.

Kondensacja w mieszkaniu

Kondensacja pary wodnej na oknach psuje ich wygląd, tworzy pleśń, może zniszczyć drewniane framugi i jest oczywiście uciążliwa w sprzątaniu. Im więcej wilgoci występuje w powietrzu, tym bardziej prawdopodobne jest to, że pojawi się kondensacja. Wilgoć w domu pochodzi od suszenia ubrań w domu, gotowania , wody, kąpieli, prysznic, ogrzewania gazowego, oddychania, a także pogody.

Jak rozpoznać, że to akurat nas dotyczy ten problem?

Jeśli chcesz mieć wiedzę o aktualnym poziomie wilgoci prawdopodobnie najlepszą opcją będzie zakup stacji pogodowej wyposażonej w higrometr. Stacja pogodowa dość dokładnie określi procentową zawartość wilgoci w powietrzu. Bez wątpienie warto też zatrudnić fachowców z zakresu osuszania mieszkań, ponieważ specjaliści nie tylko sprawdzają poziom wilgoci, ale także stan ścian w budynku nawet kilka centymetrów w ich głąb. Na zakończenie dostaną Państwo informację o ewentualnej sugerowanej naprawie oraz urządzeniach, dzięki którym samodzielnie można osuszyć mieszkanie.

Osuszanie mieszkania: domowe sposoby na właściwą ocenę wilgoci w domu

Dokładnie zweryfikuj stan ścian oraz podłóg, ponieważ zbyt wysoki poziom wilgoci powietrza sprawia, że na ich powierzchniach pojawiają się grzyby oraz pleść. W związku z tym konieczne może być osuszanie mieszkania. Tak jak ściany niszczeją, tak niewątpliwie meble również. Poczynając od bardzo szybkiego wilgotnienia, na gniciu kończąc.

Z pewnością jeszcze bardziej dokuczyć może unoszenie oraz napuchnięcie podłogi lub kondensacja na oknach. Ze względu na fakt wysokiej wilgoci jeszcze bardziej problematycznie może w łazience. Ręczniki, czy nawet chodniczki będą wiecznie wilgotne, a na zakończenie dodamy, że pranie w takich warunkach schnie wieczność. Godnym uwagi jest również fakt zapachu stęchlizny, których w takich okolicznościach z pewnością się pojawi.

Wilgoć w domu to zagrożenie zdrowia

Bezsprzecznie pleśń i grzyby na ścianach są zjawiskami, których z pewnością nie wolno lekceważyć. Gdy podejrzewasz nadmierną wilgoć w miejscu swojego zamieszkania nie wahaj się w szukaniu pomocy i rozwiązań. Narośle nie są jedynie nieprzyjemne dla oka, istotnie wpływają także na nasze zdrowie. Zwłaszcza w przypadku spędzania bardzo dużej ilości czasu w ich otoczeniu. Pleśń oraz grzyby powodują wiele schorzeń jak alergie, choroby dróg oddechowych, bóle i zawroty głowy, problemy skórne oraz obniżenie koncentracji, w rezultacie doprowadzając do znacznych utrudnień w funkcjonowaniu.  Nadmiar wody w powietrzu w rezultacie sprzyja rozwojowi insektów, które chętnie na dłużej zagoszczą się w ciepłym i mokrym środowisku.

Korozja

Korozja ma istotnie mniejsze wymagania. Proces korozji metali rozpoczyna się podczas gdy wilgotność delikatnie przekracza już 60%. Zbyt wilgotne powietrze może prowadzić do powstawania wielu problemów i faktycznie ogrzewanie wcale nie rozwiązuję tu sprawy. Wprawdzie powietrze jest powietrze jest podgrzewane, choć wciąż pozostaje wilgotne. Jak poprzednie zwykłe przewietrzenie też nie jest żadnym rozwiązaniem w opozycji do osuszaczy powietrza, dla których osuszenie mieszkania oraz utrzymanie stałego poziomu wilgoci to przysłowiowa pestka.

Osuszanie mieszkania i osuszanie ścian

Wynajem osuszacza powietrza

Jeżeli zalało Ci mieszkanie lub potrzebujesz osuszyć wilgoć technologiczną w trakcie budowy lub remontu zawsze możesz oczywiście wynająć osuszacz powietrza. Z pewnością możesz w łatwy sposób pozbyć się wilgoci bez konieczności korzystania z usługi ani zakupu urządzenia. W ofercie wypożyczalni znajdują się osuszacze, klimatyzatory, nagrzewnice, mierniki, nawilżacze powietrza oraz wentylatory, dlatego jest to wygodna opcja by nie ponosić kosztów utrzymania i magazynowania urządzeń które się potrzebuje sezonowo.

Tak w skrócie przebiega proces wynajmu, ponieważ nie jest to nic skomplikowanego z pewnością nie masz się czego obawiać. Osuszanie mieszkania nie jest takie trudne.

Osuszanie mieszkania: zakup osuszacza

Jeżeli z jakichś powodów nie możesz zlikwidować źródła wilgoci w swoim domu z pewnością warto wyposażyć się we własny domowy osuszacz powietrza. Kondensacja i grzyb na ścianach jest w rzeczywistości wynikiem przedostawania się wilgoci do wnętrza pomieszczenia. Powodów wilgoci w domu może być wiele: wadliwa wentylacja, źle zaizolowane fundamenty lub tarasy a także przeciekający dach lub mikro awaria instalacji sanitarnej. Osuszacz powietrza na bieżąco będzie usuwał wilgoć z powietrza i z pewnością nie pozwoli na rozwój szkodliwych grzybów, tym samym pozwoli uniknąć kondensacji wody na oknach.

Jaki osuszacz będzie odpowiedni do mieszkanie, a jaki do domu?

Ze względu na fakt, że powierzchnia mieszkania nie jest bardzo duża, to z pewnością potrzebujesz urządzenia cichego oraz małego. Jedocześnie musi być wystarczająco wydajne, aby całe mieszkanie było w jego zasięgu.

Rozwieszone pranie zajmuję dużo miejsca i zwłaszcza w przypadku mieszkań dobrze by było, gdyby suszyło się jak najkrócej. Z takiego założenia wyszedł też producent osuszaczy powietrza Meaco i wyposażył osuszacz Meaco 12l low w tryb suszenia prania.

Wymienione wyżej zalety to jedne z wielu polecanego do mieszkań osuszacza Meaco 12l, który znajdziesz w naszym sklepie z osuszaczami powietrza.

Problem z suszeniem prania, czy kondensacją może nie być tym najgroźniejszym w przeciwieństwie do wspomnianych już grzybów lub pleśni. W przypadku gdy w domu zaczęły pojawiać się narośle, a w domu masz małe dzieci lub po prostu chcesz uchronić swoją rodzinę przed oddychaniem szkodliwym dla zdrowia powietrzem zakup Meaco 20l low będzie bardzo rozsądnym posunięciem.

Urządzenie posiad filtr HEPA, któremu poświęciliśmy osobny akapit ( patrz niżej), jest niewiele większy i tak samo cichy jak Meaco 12l low. Meaco 20 jest bardzo wydajny, bez wątpienia 20 litrów na dobę jest wynikiem godnym podziwu.

Trzeba natomiast pamiętać, iż każde pomieszczenie z temperaturą poniżej 15 stopni Celsjusza niesie ze sobą większe ryzyko niż osuszanie mieszkania. Dzieje się tak, ponieważ tradycyjne sprężarki w osuszaczach kondensacyjnych mogą ulec oblodzeniu, ponieważ powietrze jest chłodzone wewnątrz osuszacza. Im niższa temperatura otoczenia, tym niższa temperatura wewnątrz urządzenia, zwłaszcza gdy temperatura spada poniżej 15 stopni Celsjusza.

Dlatego osuszacze adsorpcyjne Meaco DD8L, DD8L junior lub DD8l Zambezi są odpowiednim wyborem w takiej sytuacji. Urządzenia adsorpcyjne w temperaturze poniżej 15 stopni mają znacznie większą moc osuszania w porównaniu do urządzeń kondensacyjnych dlatego są zalecane do nieogrzewanych pomieszczeń typu piwnica.

[/vc_column_text]

Osuszanie mieszkania: filtr HEPA

Osuszanie mieszkania: filtr HEPA

Filtr HEPA zapewnia doskonałe możliwości czyszczenia powietrza, dlatego jeśli cierpisz na reakcję alergiczne na zarodniki pleśni, pyłków kurzu, sierści lub roztoczy to filtr HEPA jest niewątpliwie najlepszym z możliwych rozwiązań.

Filtry HEPA do osuszaczy Meaco są zgodne z międzynarodowymi normami i przede wszystkim skuteczne. Zapewniają wychwytywanie aż 99,97% cząstek, które mają rozmiar 0,3µm. Są to bez wątpienia najlepsze filtry oczyszczające powietrza jakie się stosuje w osuszaczach.

Wszystkie nasze porady w tym artykule dotyczą przede wszystkim osuszania mieszkań lub domów. Inaczej osusza się z wilgoci budynki zalane w wyniku awarii wodnej oraz budynki nowobudowane, dlatego też zawsze warto poznać konkretne przyczyny wilgoci w domu.

Osuszanie mieszkania – podsumowanie

Pamiętaj, że wilgoć w domu może być spowodowana wieloma powodami których z reguły nie widać gołym okiem. Nie znaczy to jednak, że domowym osuszaczem nie da się osuszyć zalanej ściany. Bez wątpienia jest to możliwe, o ile woda nie dostała się do strefy izolacji posadzki, chociaż zazwyczaj trwa to znacznie dłużej.

Jeśli zastanawiasz się, jaki kupić osuszacz powietrza, pamiętaj o sprawdzeniu jego wydajności i funkcji. Rozważając zakup, zastanów się, jaki wybrać domowy osuszacz powietrza, aby najlepiej odpowiadał Twoim potrzebom. Zapoznaj się z naszym rankingiem osuszaczy powietrza, aby wybrać najlepszy model dla swoich potrzeb.