Problem wilgoci

Suszenie prania w okresie jesienno-ziomowym

suszenie-prania-w-domu

Suszenie prania

Suszenie prania w okresie zimowym w mieszkaniu jest nie tylko problemowe i frustrujące, ale może być również szkodliwe dla zdrowia.

W okresie jesienno – zimowym, gdy są duże opady deszczu i wilgotna zimna pogoda nie można efektywnie suszyć prania na świeżym powietrzu chociażby na balkonie. Suszenie ubrań na grzejnikach lub w suszarce bębnowej jest kosztowne i oczywiście nieefektywne.

Jak wygląda suszenie odzieży w pomieszczeniu?

Mokre pranie rozwieszone na suszarce z pewnością uwalnia wilgoć do suchego powietrza. Zimą, gdy wilgotność względna powietrza wzrasta wraz ze spadkiem temperatury wilgoć wewnątrz mieszkania rośnie. Czynności takie jak gotowanie, prysznic a nawet oddychanie ma wpływ na wzrost wilgoci w pomieszczeniu. Oznakami wysokiej wilgoci w mieszkaniu są przede wszystkim kondensacja wody na oknach, rozwój pleśni i wilgoć na ścianach.

Suszenia prania z osuszaczem powietrza czy w suszarce bębnowej ?

Istnieje kilka zalet suszenia wilgotnego prania za pomocą osuszacza zamiast suszarki bębnowej!

Największą korzyścią jest obniżony koszt suszenia prania osuszaczem. Praca osuszacza w porównaniu z suszarką bębnową pobierze ponad dwukrotnie mniej prądu. Dodatkowo osuszacze z funkcją suszenia prania automatycznie wyłączą się po sześciu godzinach pracy, przez to oszczędzamy koszty zużycia energii elektrycznej. Dla zapracowanej rodziny, która codziennie suszy pranie jest to bardzo duża oszczędność każdego miesiąca.

Osuszacz w trakcie suszenia prania, chroni również pomieszczenie w którym schnie odzież przed korozją np.  wykwity na ścianach jak również powietrze w pomieszczeniu jest na odpowiednim poziomie wilgotności. Pranie będzie suche w kilka godzin!

W ostatnich latach suszarki bębnowe zrobiły się bardzo popularne. Miało miejsce wiele przypadków niespodziewanych wypadków pożarów, których winowajcą były właśnie suszarki bębnowe. Suszenie ubrań w naturalny sposób pozwala uniknąć tego ryzyka.

Odzież, która schnie w naturalny sposób nie ulega mechanicznym uszkodzeniom i dłużej będzie nam służyć. Ubrania suszone w suszarce bębnowej są narażone na bardzo wysokie temperatury co ma bezpośredni wpływ na tkaniny, które ulegają powolnemu niszczeniu.

Osuszacz powietrza jest również bardzo dobrym rozwiązaniem dla alergików.

Gdy suszymy pranie na dworzu w okresie pylenia roślin, to pyłki przyczepiają się do odzieży, którą potem wnosimy do domu co może powodować nie przyjemne objawy alergii. W przypadku alergików najlepiej suszyć pranie w domu wspomagając się osuszaczem powietrza.

Osuszacz w okresie jesienno – zimowym pomoże ochronić Twój dom przed nadmierną wilgocią, która w tym okresie stanowi problem dla większości rodzin. Codzienne czynności, które w domu wykonujemy generują nadmiar wilgoci np. kąpiele, gotowanie a nawet oddychanie. Osuszacz zapobiegnie i ograniczy gromadzenie się pleśni i kondensacji w całym domu oraz sprawi, że dom będzie tańszy w ogrzewaniu.

Wilgoć w mieszkaniu jest bez wątpienia szkodliwa dla zdrowia

Badania naukowe wykazały, że życie w zawilgoconych pomieszczeniach może powodować szereg problemów zdrowotnych w tym astma i kaszel. Do dodatkowych objawów należą także świszczący oddech, częste infekcje i przeziębienia, infekcje dróg oddechowych. Zadyszka lub trudności w oddychaniu, ponadto nieżyt nosa spowodowany obrzękiem błony śluzowej nosa. Często też kichanie i katar.

Roztocza i pleśnie rozmnażają się w wilgotnych warunkach

Pleśń uwalnia zarodniki pleśni (nasiona), które rozprzestrzeniają się po domu, powodując tym samym reakcje alergiczne. Ponadto mniej widocznym efektem wysokiej wilgotności jest wzrost roztoczy kurzu, które rozmnażają się, gdy wilgotność względna jest wysoka, oraz reakcje alergiczne ( objawy astmy, wyprysk i nieżyt nosa) spowodowane ich wdychaniem.

Jednym ze skutecznych sposobów ochrony zdrowia, i zmniejszenia skutków wysokiej wilgotności spowodowanej przez suszenie prania w pomieszczeniach jest bez wątpienia używanie osuszacza powietrza.

Suszenie prania – jak skutecznie używać osuszacza?

  1. Po pierwsze rozwieś pranie na suszarce upewniając się, że ubrania nie leżą jedno na drugim.
  2. Następnie ustaw suszarkę w jak najmniejszym pomieszczeniu jakie masz w mieszkaniu.
  3. Ustaw osuszacz obok suszarki, aby suche powietrze z osuszacza dmuchało na pranie.
  4. Nie dopuść do sytuacji aby woda z ubrań kapała na osuszacz.
  5. Zawsze zapewnij aby był swobodny dopływ powietrza do osuszacza.
  6. Na koniec zamknij drzwi i okna w pomieszczeniu w którym suszysz pranie.
  7. Obróć suszarkę po godzinie, aby pranie równomiernie schło.

 

Zmniejszy to kondensację i rozwój pleśni a także tempo rozmnażania roztoczy, dzięki czemu dom będzie zdrowszym miejscem do życia. W Twoim domu będzie cieplej a pranie z pewnością będzie szybciej schnąć.

Suszenie prania – jaki wybrać osuszacz powietrza ?

Do suszenia prania zdecydowanie polecamy osuszacze powietrza z serii Arete® One ponieważ jest to najbardziej ekonomiczne i komfortowe rozwiązanie.

Mniejsze mieszkania będą potrzebować modeli o wydajności 10 lub 12 litrów na dobę np. Arete 10 L lub Arete 12L. Czym rzeczywiście charakteryzują się mniejsze osuszacze na tle tych większych modeli? Cichą pracą urządzenia oraz niską wagą, dlatego bez trudu możemy przemieszczać urządzenie po mieszkaniu. Dodatkowym atutem jest możliwość zamontowania uchwytu na ścianę co pozwoli zaoszczędzić miejsca w domu.

Większe modele typu Arete 20L oraz Arete 25 L są przeznaczone do większych mieszkań lub domów. Z nimi jeszcze szybciej wysuszysz pranie ponieważ są znacznie wydajniejsze. One z kolei mają możliwość podłączenia pompy która daje możliwość stałego odprowadzenia wody np. do wanny lub kratki odpływowej.

Osuszacze powietrza Meaco są wyjątkowo energooszczędne i ciche a ich intuicyjny panel daje możliwość wyboru wielu funkcji wg. uznania.

Meaco DD8L Zambezi to osuszacz powietrza adsorpcyjny który dodatkowo posiada funkcję suszenie prania. Ponieważ w trakcie swojej pracy wytwarza dodatkowe ciepło i podnosi delikatnie temperaturę jest jeszcze bardziej skuteczny.

Related Posts

Dodaj komentarz