Problem wilgoci

Wilgoć w domu – przyczyny

wilgoć w domu

Wilgoć w domu to problem, który może wydawać się jedynie drobną niedogodnością, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych konsekwencji zarówno dla struktury budynku, jak i zdrowia jego mieszkańców. W tym artykule omówimy różne przyczyny nadmiernej wilgoci w domu, wskazując na potencjalne zagrożenia i sposoby radzenia sobie z tym powszechnym problemem. Od kapilarnego podciągania wilgoci, przez przecieki wody i nieszczelności rur, aż po kondensację spowodowaną wadliwą wentylacją – każda z tych przyczyn wymaga odpowiedniej diagnozy i interwencji. Przedstawimy również praktyczne porady, jak minimalizować ryzyko wilgoci oraz jak radzić sobie z już istniejącymi problemami, aby zapewnić sobie i swoim bliskim zdrowe i komfortowe środowisko życia.

Wilgoć w domu – co warto wiedzieć?

Wilgoć w domu to nie tylko zapach stęchlizny, ale również pierwszy krok do poważnych problemów zdrowotnych. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, dzięki którym dowiesz się, jakie są przyczyny nadmiernej wilgoci.

Wilgoć w domu oznacza przeróżne rzeczy dla domowników. Wilgocią może być zapach stęchlizny w powietrzu, ciemne plamy pojawiające się na ścianach. Także zimne w dotyku ściany, brązowe plamy na podłodze, ścianach lub suficie, a także kondensacja pary wodnej na szybach.

W zasadzie istnieją trzy typy wilgoci:

  1. Kapilarne podciąganie wilgoci
  2. Przecieki wody lub nieszczelności rur
  3. Kondensacja spowodowana wadliwą wentylacją

Wilgoć w domu, czyli ciemne plamy na ścianach i zimne w dotyku ściany

Powyższe zjawisko zazwyczaj występuje do około jednego metra od ziemi i tylko na ścianach, które są w kontakcie z podłożem (mogą to być to ścianki wewnętrzne, jak i zewnętrzne). Nazywamy to podciąganiem kapilarnym wody (inaczej podciąganiem wilgoci) i jest spowodowane przez wadliwe izolacje przeciwwilgociowe budynku. Powoduje to, że fundamenty mają styczność bezpośrednio w glebą, przez co nasiąkają wilgocią.

Mury zasysają wodę i to powoduje, że na ścianach pojawiają się wilgotne ślady. Powinieneś skontaktować się z firmą która odbuduje lub naprawi istniejącą izolację przeciwwilgociową Twojego budynku. To wiążę, ze się z pracami remontowymi i sporymi nakładami finansowymi. Metod odtwarzania izolacji przeciwwilgociowych jest kilka, przez iniekcje ciśnieniowe ( zastrzyki preparatu izolacyjnego w mur), czy podcinanie murów. Najskuteczniejszą wg. nas metodą jest tradycyjne odkopanie fundamentów i odtworzenie izolacji.

Gdy z różnych przyczyn wykonanie izolacji budynku jest niemożliwe można wyposażyć się w domowy osuszacz powietrza który będzie osuszał nadmiar wilgoci w domu.  Choć ściana nie przestanie chłonąć wody z gleby , osuszacz pomoże na bieżąco kontrolować poziom wilgoci w pomieszczeniu. Takie rozwiązanie może być skuteczne aż do czasu naprawienia izolacji przeciwwilgociowych budynku.

Brązowa plama na środku ściany lub na ścianie, która nie jest w kontakcie z ziemią – co robić?

Będzie to oznaczać, że jest gdzieś nieszczelna rura wymagająca natychmiastowej interwencji hydraulika. Należy znaleźć miejsce wycieku, co czasem trwa bardzo długo, bo wymaga specjalistycznych urządzeń pomiarowych. Jeśli szybko nie zapobiegniesz dalszemu wyciekaniu wody, mogą powstać bardzo poważne szkody wtórne grożące ogromnymi stratami. Pracujący w pomieszczeniu osuszacz ciągle odprowadza z powietrza wodę, to może pomóc opóźnić wyrządzenie jeszcze większych szkód.

Coraz częstszą przyczyną wilgoci w domu są także źle wykonane izolacje tarasów lub dachu. Niewielka szczelina pozwala przeniknąć wodzie w ścianę powodując mokre plamy. Niestety w dzisiejszych czasach developerzy w pośpiechu budują apartamenty które pozostawiają wiele do życzenia.

Wadliwa wentylacja

Kolejną przyczyną wilgoci w domu może być wadliwa wentylacja w budynku. Rozwiązaniem może być tu wentylator wyciągowy i częste wietrzenie co jest dość ciężkie w okresie jesienno-zimowym. Wilgotny budynek jest bardzo trudny do ogrzania. Zazwyczaj koszt ogrzania jest dwukrotnie wyższy niż w przypadku „suchego budynku“. Także w tym przypadku elektryczny pochłaniacz wilgoci będzie dobrym i tańszym rozwiązaniem.

Wilgoć w domu to nieprzyjemny zapach stęchlizny w powietrzu

Jak tylko obniżysz wilgotność powietrza w pomieszczeniu nieprzyjemny zapach powinien zniknąć. Istotne jest, aby usunąć przyczynę jak najszybciej, ponieważ zarodniki pleśni i grzybów znajdujące się w powietrzu są bardzo szkodliwe dla zdrowia.

Jak skutecznie wyczyścić ścianę?

Ścianę możesz samodzielnie wyczyścić gąbką zwilżoną w roztworze chloru 1:5. Można użyć domowych środków czystości zawierających chlor, pamiętaj jednak by używać rękawiczek ochronnych! Nie należy skrobać ani wycierać na sucho takich plam ponieważ zarodniki pleśni szybko przedostaną się do powietrza. Najlepiej delikatnie zetrzeć plamę wilgotną z roztworem ściereczką a następnie osuszyć ścianę. Jeśli wpadniesz na pomysł by do osuszenia użyć suszarki do włosów unikaj używania bardzo wysokiej temperatury, ściany tego nie lubią

Jak zlikwidować wilgoć w domu? Postaw na osuszacz powietrza!

Niezależnie od przyczyny występowania problemu wilgoci, osuszacz powietrza może rozwiązać problem całkowicie lub obniżyć i kontrolować jej nadmiar do czasu, gdy awaria nie zostanie usunięta. To świetne rozwiązanie, jeśli szukasz czegoś, co pomoże Ci w skutecznym osuszaniu mieszkania.

Dodaj komentarz