Problem wilgoci

Wilgoć w domu – przyczyny

wilgoć w domu

Wilgoć w domu

Wilgoć w domu powoduje zapach stęchlizny i może powodować poważne problemu zdrowotne. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, dzięki którym dowiesz się, jakie są przyczyny nadmiernej wilgoci.

Wilgoć w domu oznacza przeróżne rzeczy dla domowników.

Wilgocią może być zapach stęchlizny w powietrzu, ciemne plamy pojawiające się na ścianach. Także zimne w dotyku ściany, brązowe plamy na podłodze, ścianach lub suficie a także kondensacja na szybach.

W zasadzie istnieją trzy typy wilgoci :

1. Kapilarne podciąganie wilgoci
2. Przecieki wody lub nieszczelności rur
3. Kondensacja spowodowana wadliwą wentylacją

Wilgoć w domu czyli ciemne plamy pojawiające się na ścianach i zimne w dotyku ściany.

Powyższe zjawisko zazwyczaj występuje do około jednego metra od ziemi i tylko na ścianach, które są w kontakcie z podłożem (mogą to być to ścianki wewnętrzne, jak i zewnętrzne). Nazywamy to podciąganiem kapilarnym wody (inaczej podciąganiem wilgoci) i jest spowodowane przez wadliwe izolacje przeciwwilgociowe budynku. Powoduje to, że fundamenty mają styczność bezpośrednio w glebą, przez co nasiąkają wilgocią.

Mury zasysają wodę, i to powoduje, że na ścianach pojawiają się wilgotne ślady. Powinieneś skontaktować się z firmą która odbuduje lub naprawi istniejącą izolację przeciwwilgociową Twojego budynku. To wiążę, ze się z pracami remontowymi i sporymi nakładami finansowymi. Metod odtwarzania izolacji przeciwwilgociowych jest kilka, przez iniekcje ciśnieniowe ( zastrzyki preparatu izolacyjnego w mur), czy podcinanie murów . Najskuteczniejszą wg. nas metodą jest tradycyjne odkopanie fundamentów i odtworzenie izolacji.

Gdy z różnych przyczyn wykonanie izolacji budynku jest niemożliwe można wyposażyć się w domowy osuszacz powietrza który będzie osuszał nadmiar wilgoci w domu.  Choć ściana nie przestanie chłonąć wody z gleby , osuszacz pomoże na bieżąco kontrolować poziom wilgoci w pomieszczeniu. Takie rozwiązanie może być skuteczne aż do czasu naprawienia izolacji przeciwwilgociowych budynku.

Jeżeli brązowa plama  pojawia się na środku ściany, lub na ścianie która nie jest w kontakcie z ziemią.

Będzie to oznaczać , że jest gdzieś nieszczelna rura wymagająca natychmiastowej interwencji hydraulika . Należy znaleźć miejsce wycieku , co czasem trwa bardzo długo, bo wymaga specjalistycznych urządzeń pomiarowych. Jeśli szybko nie zapobiegniesz dalszemu wyciekaniu wody, mogą powstać bardzo poważne szkody wtórne grożące ogromnymi stratami . Pracujący w pomieszczeniu osuszacz ciągle odprowadza z powietrza wodę, to może pomóc opóźnić wyrządzenie jeszcze większych szkód.

Coraz częstszą przyczyną wilgoci w domu są także źle wykonane izolacje tarasów lub dachu. Niewielka szczelina pozwala przeniknąć wodzie w ścianę powodując mokre plamy. Niestety w dzisiejszych czasach developerzy w pośpiechu budują apartamenty które pozostawiają wiele do życzenia.

Wadliwa wentylacja

Kolejną przyczyną wilgoci w domu może być wadliwa wentylacja w budynku. Rozwiązaniem może być tu wentylator wyciągowy i częste wietrzenie co jest dość ciężkie w okresie jesienno-zimowym. Wilgotny budynek jest bardzo trudny do ogrzania. Zazwyczaj koszt ogrzania jest dwukrotnie wyższy niż w przypadku „suchego budynku „. Także w tym przypadku skorzystanie z elektrycznego pochłaniacza wilgoci będzie dobrym i tańszym rozwiązaniem.

Wilgoć w domu to również nieprzyjemny zapach stęchlizny w powietrzu

Jak tylko obniżysz wilgotność powietrza w pomieszczeniu nieprzyjemny zapach powinien zniknąć. Istotne jest, aby usunąć przyczynę jak najszybciej, ponieważ zarodniki pleśni i grzybów znajdujące się w powietrzu są bardzo szkodliwe dla zdrowia.

WSKAZÓWKA

Ścianę możesz samodzielnie wyczyścić gąbką zwilżoną w roztworze chloru 1:5. Można użyć domowych środków czystości zawierających chlor, pamiętaj jednak by używać rękawiczek ochronnych! Nie należy skrobać ani wycierać na sucho takich plam ponieważ zarodniki pleśni szybko przedostaną się do powietrza. Najlepiej delikatnie zetrzeć plamę wilgotną z roztworem ściereczką a następnie osuszyć ścianę. Jeśli wpadniesz na pomysł by do osuszenia użyć suszarki do włosów unikaj używania bardzo wysokiej temperatury, ściany tego nie lubią

Rozwiązanie

Niezależnie od przyczyny występowania problemu wilgoci, osuszacz powietrza może albo rozwiązać problem całkowicie, lub obniżyć i kontrolować jej nadmiar do czasu, gdy awaria nie zostanie usunięta.

Related Posts

Dodaj komentarz