Problem wilgoci

Suszenie prania w okresie jesienno-ziomowym

suszenie-prania-w-domu

Suszenie prania w okresie zimowym w mieszkaniu jest nie tylko problemowe i frustrujące, ale może być również szkodliwe dla zdrowia.

W okresie jesienno – zimowym, gdy są duże opady deszczu i wilgotna zimna pogoda nie można efektywnie suszyć prania na świeżym powietrzu chociażby na balkonie. Suszenie ubrań na grzejnikach lub w suszarce bębnowej jest kosztowne i nieefektywne.

Jak wygląda proces suszenia prania w pomieszczeniu?

Mokre pranie rozwieszone na suszarce, uwalnia wilgoć do suchego powietrza. Zimą wilgotność względna powietrza wzrasta wraz ze spadkiem temperatury. Przy zamkniętych oknach wilgoć wewnątrz mieszkania rośnie. Czynności takie jak gotowanie, prysznic a nawet oddychanie ma wpływ na wzrost wilgoci w pomieszczeniu. Oznakami wysokiej wilgoci w mieszkaniu są kondensacja wody na oknach, rozwój pleśni i wilgoć na ścianach.

Wilgoć w mieszkaniu jest szkodliwa dla zdrowia

Badania naukowe wykazały, że życie w zawilgoconych pomieszczeniach, może powodować szereg problemów zdrowotnych w tym:

 • Astma
 • Kaszel
 • Świszczący oddech
 • Częste infekcje- przeziębienia, infekcje dróg oddechowych
 • Zadyszka lub trudności w oddychaniu
 • Nieżyt nosa – obrzęk błony śluzowej nosa, kichanie, katar

 

Roztocza i pleśnie rozmnażają się w wilgotnych warunkach

Pleśń uwalnia zarodniki pleśni ( nasiona), które rozprzestrzeniają się po domu, powodując reakcje alergiczne. Ponadto mniej widocznym efektem wysokiej wilgotności jest wzrost roztoczy kurzu, które rozmnażają się, gdy wilgotność względna jest wysoka, oraz reakcje alergiczne ( objawy astmy, wyprysk i nieżyt nosa) spowodowane ich wdychaniem.

Jednym ze sposobów ochrony zdrowia i zmniejszenia skutków wysokiej wilgotności spowodowanej suszeniem odzieży w pomieszczeniach jest używanie osuszacza powietrza.

Jak skutecznie używać osuszacza?

 1. Rozwieś pranie na suszarce, upewniając się, że ubrania nie leżą jedno na drugim.
 2. Ustaw suszarkę w jak najmniejszym pomieszczeniu jakie masz w mieszkaniu.
 3. Ustaw osuszacz obok suszarki, aby suche powietrze z osuszacza dmuchało na pranie.
 4. Nie dopuść do sytuacji aby woda z ubrań kapała na osuszacz.
 5. Zapewni swobodny dopływ powietrza do osuszacza.
 6. Zamknij drzwi i okna w pomieszczeniu w którym suszysz pranie
 7. Obróć suszarkę po godzinie, aby pranie równomiernie schło.

 

Zmniejszy to kondensację i rozwój pleśni a także tempo rozmnażania roztoczy, dzięki czemu dom będzie zdrowszym miejscem do życia. W Twoim domu będzie cieplej a pranie będzie szybciej schnąć.

Suszenie prania – jaki wybrać osuszacz do ?

Mniejsze mieszkania będą potrzebować modeli o wydajności 10 lub 12 litrów na dobę np. Meaco 10 l lub Meaco  12 low. Czym się charakteryzują mniejsze osuszacze na tle większych modeli? Cichą pracą urządzenia oraz niską wagą, bez trudu możemy przemieszczać urządzenie po mieszkaniu.

Zatwierdzony przez Good Housekeeping osuszacz Meaco 25 low o bardzo niskim zużyciu energii został zaprojektowany z myślą o suszeniu większych pomieszczeń w tym pralni w domach jednorodzinnych. Ma duży przepływ powietrza. W połączeniu z dużą szybkością ekstrakcji bardzo szybko wysuszy nasze pranie. Osuszacz 25 low ma funkcję tryb prania, zużywając mniej energii oraz tryb cichy, aby obniżyć poziom hałasu docelowego do poziomu 41 dB. Może to zrobić ponieważ wykorzystuje unikalną technologię DC.

Meaco DD8L Zambezi – osuszacz adsorpcyjny, idealny do suszenia prania, ponieważ w trakcie swojej pracy wytwarza dodatkowe ciepło i podnosi delikatnie temperaturę

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *