Bez kategorii

Osuszacz powietrza ranking

Ranking osuszaczy powietrza

Jaki osuszacz powietrza ranking

Ranking w którym możemy porównać osuszacz powietrza jest bez wątpienia bardzo pomocny przy wyborze odpowiedniego dla siebie modelu. Jaki osuszacz powietrza jest dobry? Jak je odróżnić? Który model jest najodpowiedniejszy ?

Ostatnio w internecie pojawiło się sporo rankingów w których umieszczane są osuszacze powietrza. Produkty te są badane oraz jest im wystawiana ocena. Na pierwszych stronach wyszukiwarek można znaleźć bardziej wiarygodne rankingi, chociaż są i takie które służą jedynie do promocji produktów. 

Skąd zatem masz wiedzieć jaki osuszacz jest lepszy od drugiego i który wybrać ?

W tym porównaniu będziemy porównywać osuszacze kondensacyjne (czyli takie które pracują przy użyciu kompresora). Na samym dole artykułu znajdziesz wyjaśnienie czym różnią się od siebie zastosowane technologie osuszania i jaki wpływ na wydajność ma temperatura otoczenia.

Aby porównanie było wiarygodne musimy wziąć pod uwagę jedynie ten sam typ osuszaczy powietrza czyli o wydajności 20L. 3 ostatnie modele z naszej tabeli porównawczej mają inną wydajność ale, że znalazły się w popularnych rankingach my także je umieściliśmy i są oznaczone kolorem szarym.

Wzięliśmy pod lupę wszystkie parametry, które naszym zdaniem mają wpływ na ocenę osuszacza powietrza. Pod tabelą znajdziesz ich objaśnienie w którym zauważysz jak duży wpływ mają one na siebie nawzajem. Jeśli wydajność jest wysoka to zużycie prądu także wzrasta. Wysoka wydajność ma wpływ także na głośność, która bywa czasem nie do zniesienia. Osuszacz który będzie pracował z filtrem będzie miał większy opór powietrza a co za tym idzie będzie pobierał więcej prądu itd…

A oto nasze zestawienie

MODELMax. Wydajność w 30°C
i 80%RH
Pobór prąduGłośnośćPrzepływ powietrza m3/hPojemność zbiornika na wodęOczyszczanie powietrza
ARETE20L260W38-40dB145m³ 160m34,8LWstępny HEPA
FERSK TORR2020L400W53-55dB230m34 L Wstępny , HEPA, jonizacja
WOODS MDK2120L270W48dB132m³/h 170m³/h 180m³/h4Lpyłkowy
WARMTEC ODT2020L300W41dB170m³/h4,2Lwstępny
MALTEC DH-20000A20L370W45dB150m³/h6,5Lwstępny
WHIRLPOOL DE20W525220L420W40dB150m³/h 130m³/h6,5Lwstępny, węglowy
BLAUPUNKT ADH70120L350W47dB195m³/h 5,5Lpyłkowy
MASTER DH 72020L390W48dB150m³/h 5Lsiatkowy, węglowy
STADLER FROM ALBERT20L320W33 – 44dB175m³/h4,6Lpyłkowy
ECOAIR DC1818L230W45dB115m³/h 100m³/h3,5Lwstępny
VACO VC250425L352W53dB130m³/h 160m³/h 290m³/h3,5Lpyłkowy
REMKO ETF32030L620W51dB190m³/h5,5Lsiatkowy

Opis parametrów osuszaczy powietrza

1  Wydajność

Przy określeniu wydajności musimy wziąć pod uwagę bardzo ważny aspekt czyli temperaturę oraz wilgotność powietrza w pomieszczeniu w którym będzie pracował osuszacz. Z powietrza które ma 80 % wilgotności względnej RH i 30°C  można zebrać znacznie więcej wody w krótszym czasie niż z powietrza w którym jest 60 % RH i 20 °C. Ponieważ producenci raczej nie podają wydajności w innych warunkach klimatycznych niż 30°C  i 80% RH w naszym porównaniu właśnie takie parametry bierzemy pod uwagę. Dzięki takiemu porównaniu nasze zestawienie jest bardziej wiarygodne.

2  Moc

Producent powinien podać pobór mocy, przy danej temperaturze oraz wilgotności powietrza. W przypadku osuszaczy zdarza się, że w zależności od temperatury zużywają różne ilości energii elektrycznej. Większość pomiarów jest wykazana w temperaturze 30°C oraz wilgotności względnej 80% i takie parametry przyjmiemy.

3 Głośność

Dodatkowym wskaźnikiem jest poziom głośności. Może się wydawać błahe, ale jednak przy codziennym wykorzystywaniu osuszacza domowego a także nocą czasem po prostu nie chcesz słyszeć zbędnego hałasu. Na poziom głośności ma przede wszystkim praca wentylatora. Im większy przepływ powietrza tym osuszacz będzie głośniejszy. W Arete 20 L zastosowany nowoczesny kompresor dzięki czemu przy stosunkowo niewielkim przepływie powietrza osuszacz nadal jest bardzo wydajny a dzięki temu znacznie cichszy.

4 Przepływ powietrza

Prędkości wentylatora mają znaczący wpływ na cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Im lepsza cyrkulacja tym osuszacz ma więcej powietrza z którego może wyciągnąć wodę. Wysoka prędkość wentylatora ma jednak wpływ na głośność naszego osuszacza powietrza.

5 Zbiornik na wodę

Jest to równie istotny element. Im jest mniejszy, tym częściej musisz go opróżniać. Większość modeli umożliwia ciągłe odprowadzenie wody za pomocą węża. Można wówczas odprowadzać wodę np. do większego wiaderka. Meaco Arete One 20 L posiada bardzo duży zbiornik, posiada także w asortymencie dodatkowym pompę dzięki której można odprowadzać wodę wężem do wanny lub zlewu kuchennego.

6 Oczyszczanie powietrza

Funkcja oczyszczania powietrza – Zastanów się czy nie potrzebujesz dodatkowej funkcji czyszczenia powietrza. Jeśli tak, to weź pod uwagę w jaki sposób powietrze ma być oczyszczane. W dostępnych funkcjach oczyszczania powietrza jest m.in. jonizacja co może być lekko mylące bo jonizator powietrza pochłaniania szkodliwe jony dodatnie i emituje jony ujemne ale nie usuwa fizycznie zanieczyszczenia powietrza. Co innego filtr HEPA który jest uznawany za jeden z najbardziej skutecznych filtratorów powietrza. Im grubszy i ma więcej warstw tym bardziej skuteczny dlatego warto też zwrócić uwagę jakiej jakości jest ten filtr jeśli nasz model go zawiera. Dodatkowym filtrem stosowanym w dobrych oczyszczaczach powietrza jest filtr węglowy – równie skuteczny. Seria Meaco Arete ma w opcji dodatkowej dobrej jakości filtr węglowy gdybyś chciał jeszcze skuteczniej oczyszczacz powietrze w swoim domu. Filtr wstępny jest w zasadzie w każdym modelu. Zatrzymuje on większe zanieczyszczenia z powietrza.

Zmienny higrostat.

To on pokazuje jaka jest wilgotność względna w pomieszczeniu. Za pomocą higrostatu możesz ustawiać by osuszacz się wyłączył gdy powietrze osiągnie żądaną wartość np 65% RH. Higrostat mierzy na bieżąco wilgotność powietrza i wyłącza osuszacz gdy powietrze osiągnie 65% RH. Dzięki pracy higrostatu także można maksymalnie ograniczyć pobór energii elektrycznej co jest kolejnym sposobem na oszczędność

Wyświetlacz

Wyświetlacz cyfrowy jest bardzo wygodną i nowoczesną funkcją którą zawierają nowsze modele domowych osuszaczy powietrza. Im łatwiejszy w obsłudze tym lepiej. Ważne żeby był czytelny i intuicyjny, wówczas korzystanie z osuszacza jest znacznie wygodniejsze.

Timer

Oto kolejna funkcja na którą warto zwrócić uwagę. Dzięki niemu możesz zaprogramować Twój osuszacz powietrza by pracował w dowolnym czasie. W ten sposób możesz używać osuszacz tylko gdy domowników nie ma w domu.

Zablokowanie ekranu

W zależności od tego gdzie chcesz używać swojego osuszacza powietrza możesz zwrócić też uwagę na funkcję zabezpieczenia przed dziećmi. Jest to dość pomocne gdy nie chcesz by Twoja pociecha zmieniła ustawienia.

Czynnik chłodniczy i kompresor

Czynnik R290 jest ekologicznym i nietoksycznym czynnikiem chłodniczym chłodniczym. Jest dość popularny ponieważ ma doskonałe właściwości termodynamiczne przy niewielkim oddziaływaniu na środowisko. Producent podaje zazwyczaj ile gram czynnika znajduję się w układzie chłodniczym. Dzięki temu można by pokusić się o założenie, że więcej czynnika chłodniczego tzn większy układ chłodniczy i bardziej wydajny kompresor, a co za tym idzie cichszy ponieważ wentylator może pracować na niższych obrotach przy wysokiej wydajności.

Gwarancja i serwis pogwarancyjny

Gwarancja zazwyczaj trwa do 2 lat. Jest to okres w którym Twój osuszacz powietrza jest bezpieczny. W Meaco okres gwarancji to aż 5 Lat !

Różnice w zastosowaniu pomiędzy osuszaczami kondensacyjnymi a adsorpcyjnymi.

Najważniejszą różnicą jest wydajność jaką te dwa rodzaje osiągają w różnych temperaturach.

Osuszacze kondensacyjne potrafią osiągnąć bardzo wysoką wydajność przy stosunkowo niskim zużyciu prądu w wysokiej temperaturze otoczenia. Natomiast w niskiej temperaturze ich wydajność bardzo spada a moc rośnie, co za tym idzie koszty eksploatacji także. Świetnie nadają się do pomieszczeń powyżej 15° C, i w rezultacie będą bardziej ekonomiczne niż osuszacze adsorpcyjne.

Na pracę osuszaczy adsorpcyjnych temperatura otoczenia ma bardzo niewielki wpływ. Możemy założyć, że ich wydajność będzie zbliżona zarówno przy 30° C jak i przy 10° C przy podobnym zużyciu prądu. Ta technologia jest jednak trochę ograniczona i w temperaturze powyżej 15° C osuszacz adsorpcyjny nie ma szans z osuszaczem kondensacyjnym. To się tyczy zarówno wydajności jak i poboru prądu. Ta technologia bez wątpienia się sprawdza w piwnicy czy garażu.

Osuszacze kondensacyjną mogą być bardziej energooszczędne przy wyższej wydajności od osuszaczy adsorpcyjnych w wysokich temperaturach. A co jeśli chcemy zastosować osuszacz kondensacyjny w pomieszczeniu nieogrzewanym ?

Osuszacz Arete 20L ma na tyle nowoczesny układ chłodniczy, że potrafi być wyjątkowo wydajny także z niskich temperaturach. Poniżej przedstawiamy jego wydajność w różnych temperaturach otoczenia. Pokazujemy także jakie jest odpowiednio zużycie prądu.

Warunki otoczeniaMaksymalna ekstrakcja wody Moc
10°C i 50% rh2.0 litry na dobę179 w
20°C i 50% rh5.78 litra na dobę211 w
10°C i 60% rh3.4 litra na dobę180 w
20°C i60% rh8.5 litra na dobę216 w
10°C i 80% rh5.68 litrów na dobę184 w
20°C i 80% rh14.02 litra na dobę225 w