Bez kategorii

Osuszacz powietrza ranking

Ranking osuszaczy powietrza

Jaki osuszacz powietrza wybrać? Ranking osuszaczy

Ranking w którym możemy porównać osuszacz powietrza jest bez wątpienia bardzo pomocny przy wyborze odpowiedniego dla siebie modelu. Jaki osuszacz powietrza jest dobry? Jak je odróżnić? Który model jest najbardziej odpowiedni?

Ostatnio w Internecie pojawiło się sporo rankingów, w których umieszczane są osuszacze powietrza. Produkty te są badane oraz jest im wystawiana ocena. Na pierwszych stronach wyszukiwarek można znaleźć bardziej wiarygodne rankingi, chociaż są i takie, które służą jedynie do promocji produktów.

Jaki osuszacz powietrza wybrać?

W tym porównaniu będziemy porównywać osuszacze kondensacyjne (czyli takie, które pracują przy użyciu kompresora). Na samym dole artykułu znajdziesz wyjaśnienie czym różnią się od siebie zastosowane technologie osuszania i jaki wpływ na wydajność ma temperatura otoczenia.

Aby porównanie było wiarygodne musimy wziąć pod uwagę jedynie ten sam typ osuszaczy powietrza czyli o wydajności 20L. Trzy ostatnie modele z naszej tabeli porównawczej mają inną wydajność ale, że znalazły się w popularnych rankingach my także je umieściliśmy i są oznaczone kolorem szarym.

Wzięliśmy pod lupę wszystkie parametry, które naszym zdaniem mają wpływ na ocenę osuszacza powietrza. Pod tabelą znajdziesz ich objaśnienie w którym zauważysz jak duży wpływ mają one na siebie nawzajem. Jeśli wydajność jest wysoka to zużycie prądu także wzrasta. Wysoka wydajność ma wpływ także na głośność, która bywa czasem nie do zniesienia. Osuszacz, który będzie pracował z filtrem, będzie miał większy opór powietrza, a co za tym idzie, będzie pobierał więcej prądu itd.

A oto nasze zestawienie:

MODEL Max. Wydajność w 30°C
i 80%RH
Pobór prądu Głośność Przepływ powietrza m3/h Pojemność zbiornika na wodę Oczyszczanie powietrza
ARETE 20L 260W 38-40dB 145m³ 160m3 4,8L Wstępny HEPA
FERSK TORR20 20L 400W 53-55dB 230m3 4 L Wstępny , HEPA, jonizacja
WOODS MDK21 20L 270W 48dB 132m³/h 170m³/h 180m³/h 4L pyłkowy
WARMTEC ODT20 20L 300W 41dB 170m³/h 4,2L wstępny
MALTEC DH-20000A 20L 370W 45dB 150m³/h 6,5L wstępny
WHIRLPOOL DE20W5252 20L 420W 40dB 150m³/h 130m³/h 6,5L wstępny, węglowy
BLAUPUNKT ADH701 20L 350W 47dB 195m³/h 5,5L pyłkowy
MASTER DH 720 20L 390W 48dB 150m³/h 5L siatkowy, węglowy
STADLER FROM ALBERT 20L 320W 33 – 44dB 175m³/h 4,6L pyłkowy
ECOAIR DC18 18L 230W 45dB 115m³/h 100m³/h 3,5L wstępny
VACO VC2504 25L 352W 53dB 130m³/h 160m³/h 290m³/h 3,5L pyłkowy
REMKO ETF320 30L 620W 51dB 190m³/h 5,5L siatkowy

Opis parametrów osuszaczy powietrza

Wydajność

Przy określeniu wydajności musimy wziąć pod uwagę bardzo ważny aspekt czyli temperaturę oraz wilgotność powietrza w pomieszczeniu w którym będzie pracował osuszacz. Z powietrza które ma 80% wilgotności względnej RH i 30°C można zebrać znacznie więcej wody w krótszym czasie niż z powietrza w którym jest 60% RH i 20°C. Ponieważ producenci osuszaczy powietrza raczej nie podają wydajności w innych warunkach klimatycznych niż 30°C i 80% RH w naszym porównaniu właśnie takie parametry bierzemy pod uwagę. Dzięki takiemu porównaniu nasze zestawienie jest bardziej wiarygodne.

Moc

Producent powinien podać pobór mocy, przy danej temperaturze oraz wilgotności powietrza. W przypadku osuszaczy, szczególnie osuszaczy domowych i osuszaczy powietrza budowlanych zdarza się, że w zależności od temperatury zużywają różne ilości energii elektrycznej. Większość pomiarów jest wykazana w temperaturze 30°C oraz wilgotności względnej 80% i takie parametry przyjmiemy.

Głośność

Dodatkowym wskaźnikiem jest poziom głośności. Może się wydawać błahe, ale jednak przy codziennym wykorzystywaniu osuszacza domowego a także nocą czasem po prostu nie chcesz słyszeć zbędnego hałasu. Na poziom głośności ma przede wszystkim praca wentylatora. Im większy przepływ powietrza tym osuszacz będzie głośniejszy. W MeacoDry Arete One 20l zastosowany nowoczesny kompresor dzięki czemu przy stosunkowo niewielkim przepływie powietrza osuszacz nadal jest bardzo wydajny a dzięki temu znacznie cichszy.

Przepływ powietrza

Prędkości wentylatora mają znaczący wpływ na cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Im lepsza cyrkulacja tym osuszacz ma więcej powietrza, z którego może wyciągnąć wodę. Wysoka prędkość wentylatora ma jednak wpływ na głośność naszego osuszacza powietrza.

Zbiornik na wodę

Jest to równie istotny element. Im jest mniejszy, tym częściej musisz go opróżniać. Większość modeli umożliwia ciągłe odprowadzenie wody za pomocą węża. Można wówczas odprowadzać wodę np. do większego wiaderka. Meaco Arete One 20l posiada bardzo duży zbiornik, posiada także w asortymencie dodatkowym pompę, dzięki której można odprowadzać wodę wężem do wanny lub zlewu kuchennego.

Oczyszczanie powietrza

Zastanów się czy nie potrzebujesz dodatkowej funkcji czyszczenia powietrza. Jeśli tak, to weź pod uwagę w jaki sposób powietrze ma być oczyszczane. W dostępnych funkcjach oczyszczania powietrza jest m.in. jonizacja, co może być lekko mylące, bo jonizator powietrza pochłaniania szkodliwe jony dodatnie i emituje jony ujemne, ale nie usuwa fizycznie zanieczyszczenia powietrza. Co innego filtr HEPA, który jest uznawany za jeden z najskuteczniejszych filtratorów powietrza. Im grubszy i ma więcej warstw, tym skuteczniejszy, dlatego warto też zwrócić uwagę jakiej jakości jest ten filtr, jeśli nasz model go zawiera. Dodatkowym filtrem stosowanym w dobrych oczyszczaczach powietrza jest filtr węglowy – równie skuteczny. Seria Meaco Arete ma w opcji dodatkowej dobrej jakości filtr węglowy, gdybyś chciał jeszcze skuteczniej oczyszczacz powietrze w swoim domu. Filtr wstępny jest w zasadzie w każdym modelu. Zatrzymuje on większe zanieczyszczenia z powietrza.

Zmienny higrostat

To on pokazuje, jaka jest wilgotność względna w pomieszczeniu. Za pomocą higrostatu możesz ustawiać, by osuszacz się wyłączył, gdy powietrze osiągnie żądaną wartość, np. 65% RH. Higrostat mierzy na bieżąco wilgotność powietrza i wyłącza osuszacz, gdy powietrze osiągnie 65% RH. Dzięki pracy higrostatu także można maksymalnie ograniczyć pobór energii elektrycznej, co jest kolejnym sposobem na oszczędność

Wyświetlacz

Wyświetlacz cyfrowy jest bardzo wygodną i nowoczesną funkcją, którą zawierają nowsze modele domowych osuszaczy powietrza. Im łatwiejszy w obsłudze, tym lepiej. Ważne, żeby był czytelny i intuicyjny, wówczas korzystanie z osuszacza jest znacznie wygodniejsze.

Timer

Oto kolejna funkcja, na którą warto zwrócić uwagę. Dzięki niemu możesz zaprogramować Twój osuszacz powietrza, by pracował w dowolnym czasie. W ten sposób możesz używać osuszacz tylko, gdy domowników nie ma w domu.

Zablokowanie ekranu

W zależności od tego, gdzie chcesz używać swojego osuszacza powietrza, możesz zwrócić też uwagę na funkcję zabezpieczenia przed dziećmi. Jest to dość pomocne, gdy nie chcesz by Twoja pociecha zmieniła ustawienia.

Czynnik chłodniczy i kompresor

Czynnik R290 jest ekologicznym i nietoksycznym czynnikiem chłodniczym. Jest dość popularny, ponieważ ma doskonałe właściwości termodynamiczne przy niewielkim oddziaływaniu na środowisko. Producent podaje zazwyczaj, ile gramów czynnika znajduję się w układzie chłodniczym. Dzięki temu można pokusić się o założenie, że więcej czynnika chłodniczego, tzn. większy układ chłodniczy i bardziej wydajny kompresor, a co za tym idzie cichszy, ponieważ wentylator może pracować na niższych obrotach przy wysokiej wydajności.

Gwarancja i serwis pogwarancyjny

Gwarancja zazwyczaj trwa do 2 lat. Jest to okres, w którym Twój osuszacz powietrza jest bezpieczny. W Meaco okres gwarancji to aż 5 lat!

Różnice w zastosowaniu pomiędzy osuszaczami kondensacyjnymi a adsorpcyjnymi

Najważniejszą różnicą jest wydajność, jaką te dwa rodzaje osiągają w różnych temperaturach.

Osuszacze kondensacyjne potrafią osiągnąć bardzo wysoką wydajność przy stosunkowo niskim zużyciu prądu w wysokiej temperaturze otoczenia. Natomiast w niskiej temperaturze ich wydajność bardzo spada, a moc rośnie, co za tym idzie – koszty eksploatacji także. Świetnie nadają się do pomieszczeń powyżej 15°C i w rezultacie będą bardziej ekonomiczne niż osuszacze adsorpcyjne.

Na pracę osuszaczy adsorpcyjnych temperatura otoczenia ma bardzo niewielki wpływ. Możemy założyć, że ich wydajność będzie zbliżona zarówno przy 30°C, jak i przy 10°C przy podobnym zużyciu prądu. Ta technologia jest jednak trochę ograniczona i w temperaturze powyżej 15°C osuszacz adsorpcyjny nie ma szans z osuszaczem kondensacyjnym. To się tyczy zarówno wydajności, jak i poboru prądu. Ta technologia bez wątpienia się sprawdza w piwnicy czy garażu.

Osuszacze kondensacyjną mogą być bardziej energooszczędne przy wyższej wydajności od osuszaczy adsorpcyjnych w wysokich temperaturach. A co jeśli chcemy zastosować osuszacz kondensacyjny w pomieszczeniu nieogrzewanym?

Osuszacz Arete 20L ma na tyle nowoczesny układ chłodniczy, że potrafi być wyjątkowo wydajny także z niskich temperaturach. Poniżej przedstawiamy jego wydajność w różnych temperaturach otoczenia. Pokazujemy także, jakie jest odpowiednio zużycie prądu.

Warunki otoczenia Maksymalna ekstrakcja wody  Moc
10°C i 50% rh 2.0 litry na dobę 179 w
20°C i 50% rh 5.78 litra na dobę 211 w
10°C i 60% rh 3.4 litra na dobę 180 w
20°C i60% rh 8.5 litra na dobę 216 w
10°C i 80% rh 5.68 litrów na dobę 184 w
20°C i 80% rh 14.02 litra na dobę 225 w

Kiedy zdecydować się na osuszacz powietrza?

Zakup osuszacza powietrza jest zalecany, gdy w domu utrzymuje się wysoki poziom wilgotności, co może prowadzić do kondensacji wody na ścianach czy oknach oraz sprzyjać rozwojowi pleśni i grzybów. Taki stan rzeczy jest szczególnie powszechny w pomieszczeniach z niewystarczającą wentylacją lub w miejscach, gdzie naturalnie występuje duża wilgotność, jak w piwnicach czy łazienkach. Osuszacze powietrza są również przydatne w okresie zimowym, gdy ogrzewanie wnętrz sprzyja gromadzeniu się wilgoci. Dlaczego warto sprawdzić produkty z naszego rankingu osuszaczy powietrza.