Osuszacze domowe

Domowy osuszacz powietrza – jaki wybrać

Domowy osuszacz powietrza jaki wybrać

Domowy osuszacz powietrza , elektryczny pochłaniacz wilgoci do domu lub po prostu odwilżacz powietrza. Nazewnictwo może być różne ale chodzi o to samo urządzenie które wyciąga z powietrza wodę osuszając je.

W dzisiejszych czasach jest to bardzo popularne rozwiązanie na pozbycie się wilgoci z domu. Producenci domowych osuszaczy powietrza prześcigają się w coraz to nowszych technologiach dając nam tym samym ogromny wybór.

Jak więc dobrać odpowiednie urządzenie które sprosta naszym oczekiwaniom ?

Przedstawiamy kilka bardzo istotnych informacji, które z pewnością pomogą wybrać osuszacz do domu.

Na początku musimy sobie zadać pytanie jaką funkcję ma pełnić nasz nowy odwilżacz powietrza. Czy ma pracować non stop czy może doraźnie przy suszeniu prania ? Musimy się też kierować wielkością pomieszczenia w którym ma pracować oraz aktualną temperaturą i wilgotnością w pomieszczeniu.

Na szczęście nowoczesne urządzenia mają kilka pozycji pracy dzięki temu domowe osuszacze o większej wydajności mogą pracować także w mniejszych pomieszczeniach.

1. Określ przeznaczenie jakie będzie miał Twój nowy elektryczny pochłaniacz wilgoci.

Jeśli chodzi o przeznaczenie domowych osuszaczy to selekcję rozpoczynamy od wyboru zastosowanej w osuszaczu technologii osuszania. Wyróżniamy tu dwa podstawowe rodzaje :

Różnica między nimi jest taka, że osuszacze adsorpcyjne mogą pracować w nieogrzewanych pomieszczeniach takich jak piwnice, magazyny czy garaże. Mogą także z powodzeniem być stosowane na ” kołyszącym podłożu ” takim jak łódź czy statek. Niektóre modele mają dostępne dodatkowe mocowanie na ścianę, dzięki temu świetnie sprawdzają się w małych pomieszczeniach typu łazienka. Wydajność osuszaczy adsorpcyjnych zawsze jest taka sama – niezależna od temperatury w pomieszczeniu. Działają one na zasadzie adsorpcji wody z powietrza przy pomocy np. żelu krzemionkowego.

Osuszacze kondensacyjne jak sama nazwa wskazuje działają na zasadzie kondensacji. Woda z powietrza jest wykraplana przez zjawisko punktu rosy, dlatego te osuszacze są najbardziej wydajne w wyższej temperaturze. Ich technologia pozwala także na mniejszy pobór prądu właśnie przez to są zalecane do domów i mieszkań, a także domków letniskowych w okresie letnim.

2. Określ wielkość pomieszczenia w którym ma pracować nasz domowy osuszacz powietrza.

Zakładamy, że do skutecznego obniżenia wilgotności powietrza w domu lub mieszkaniu nasz osuszacz powinien zrobić przynajmniej 1 wymianę powietrza na godzinę. Oczywiście wszystko też zależy od ilości osób mieszkających, od częstotliwości czynności tj kąpiel czy gotowanie, otwieranie drzwi lub okien. Dlatego to wszystko należy wziąć pod uwagę przy określaniu przeznaczenia osuszacza oraz pomieszczenia docelowego.

Przepływ powietrza domowego osuszacza

By móc obliczyć na podstawie przepływu powietrza czy nasz domowy osuszacz jest odpowiedni do naszego mieszkania musimy znać kubaturę docelowego pomieszczenia. Otrzymujemy ją oczywiście przez pomnożenie szerokości pokoju X długość X wysokość.

Na przykładzie nasz pokój ma 5 m. szerokości, 8 m. długości oraz 2,8 m. wysokości co daje 112 m³ kubatury. Zatem nasz docelowy osuszacz domowy powinien mieć min 112 m³ przepływu powietrza na godzinę. Zakładając, że dom zamieszkuje 4 osobowa rodzina odpowiednim urządzenim będzie energooszczędny domowy Osuszacz powietrza Meaco 20 LOW.

Oczywiście nie możemy pominąć także wydajności w urządzeniu która jest podawana w litrach zebranej wody na dobę. Należy pamiętać, że parametr wydajności zawsze jest podawany przy danej temperaturze. Zgodnie z prawami fizyki im wyższa temperatura powietrza tym więcej wody może się wchłonąć w powietrze. Dlatego domowy osuszacz powietrza którego wydajność przy 28 °C wynosi 20 l/24h to nie to samo urządzenie co osuszacz o wydajności 20 l/24h ale przy temperaturze 20 °C. Cwani producenci domowych osuszaczy kondensacyjnych zazwyczaj robią testy wydajności w bardzo wysokich temperaturach ale tej informacji już nie podają w parametrach urządzenia.

Zazwyczaj wraz ze wzrostem parametru przepływu powietrza wzrasta także wydajność skraplania wody. Dla przykładu dla wydajności ok 10 litrów na dobę będzie optymalny przepływ powietrza w granicy 90 m³/h , natomiast dla osuszacza o wydajności 20 l/24h odpowiedni przepływ powietrza to ok. 160 m³/h. W teorii jest tak, że im większy przepływ powietrza tym lepiej, natomiast w praktyce powietrze musi mieć czas by nasycić się wilgocią dlatego zrównoważona cyrkulacja powietrza jest ekonomiczna i bardziej wskazana.

3. Zastanów się jakie funkcje powinien posiadać domowy osuszacz

Na szczęście mamy w czym wybierać. Zaczynając od wyglądu a kończąc na najbardziej zaawansowanych funkcjach o których zapewne połowa z nas nawet nie wie.

Domowy osuszacz powietrza powinien być ładny, wpasowujący się w design domu ponieważ będzie stał w widocznym miejscu. Ale to raczej mniej znaczący wyznacznik w wyborze osuszacza domowego.

Powinien być przede wszystkim energooszczędny bo będzie bardzo często lub nawet non stop używany. Biorąc pod uwagę ciągle rosnące ceny za energię elektryczną jest to jeden z najważniejszym parametrów na który powinniśmy zwrócić uwagę. Ważnym parametrem pozwalającym na oszczędność energii jest także higrostat. Odpowiada on za regulowanie pracą osuszacza przez wyznaczenie odpowiedniej wilgotności powietrza. Dzięki temu osuszacz wyłącza się po otrzymaniu wskazanej wilgotności oszczędzając prąd. Osuszacze Meaco posiadają inteligentny system sterowania oparty właśnie na tej zasadzie. Seria Platinum zdobywa pierwsze miejsca w rankingach osuszaczy domowych na całym świecie i od wielu lat.

Musimy także zwrócić uwagę na hałas jaki będzie generował nasz osuszacz powietrza. Kiedyś osuszacze adsorpcyjne były znacznie cichsze dziś natomiast parametr ten jest zbliżony w obu technologiach.

Dodatkowo jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż nasz osuszacz będzie pracował w różnych pomieszczeniach powinien być on wygodny w przenoszeniu. Porządny uchwyt oraz niezbyt wysoka waga urządzenia mogą okazać się bardzo przydatne w domowym użytkowaniu.

Im mniej elektroniki tym mniejsze prawdopodobieństwo, że osuszacz się zepsuje, dlatego należy wybrać tylko te funkcje , które są dla nas niezbędne.

Kilka prędkości wentylatora w domowych osuszaczach oraz kilka trybów pracy pozwolą na dobranie odpowiedniego programu dla naszego osuszacza. Funkcja suszenia prania jest wyjątkowo przydatna, ponieważ pozwala w krótkim czasie osuszyć pranie bez używania wysokiej temperatury. Takie suszenie prania jest w 100% bezpieczne dla tkanin, a domowy osuszacz zajmuje mniej miejsca niż suszarka bębnowa i ma znacznie większe zastosowanie.

Dodatkową funkcją ułatwiającą korzystanie z domowego osuszacza jest timer. Pozwala on na sterowanie pracą w wyznaczonym czasie. Np ustawiamy osuszacz by się wyłączył po 6 godzinach pracy, lub włączył za 3 godziny. Jest to przydatne gdy musimy wyjść z domu, lub chcemy by osuszacz się włączył w nocy.

Domowy osuszacz powietrza – stałe odprowadzenie wody

Każdy dobry osuszacz powietrza posiadający zbiornik na wodę powinien się wyłączyć gdy dojdzie do zapełnienia tego zbiornika. Im większy zbiornik tym rzadziej jest konieczność wylewania wody, a osuszacz może pracować dłużej. Z doświadczenia wiemy, że pełna pralka wypranego prania ma około 2-4 litrów wody do osuszenia. Jeśli chcemy wysuszyć pranie całkowicie osuszacz posiadający zbiornik 2 litry wyłączy się zanim pranie się wysuszy całkowicie. Jeśli planujemy suszyć pranie podczas wyjścia z domu powinniśmy wybrać osuszacz z większym zbiornikiem na wodę.

Dobre domowe osuszacze powietrza posiadają także możliwość stałego odprowadzenia wody. By móc to podłączyć należy dokupić wężyk który montuje się do odpływu po wyjęciu zbiornika. Osuszacz stawia się zazwyczaj trochę wyżej by woda mogła swobodnie odpływać grawitacyjnie do osobnego, zazwyczaj większego zbiornika na wodę. To rozwiązanie jest jednak ryzykowne bo nie ma kontroli na ilością wody zebranej w zbiorniku i może dojść do przelania.

Bardzo ważną rzeczą jest także sprawdzenie, czy dany producent domowych osuszaczy posiada serwis pogwarancyjny. Normalną rzeczą jest, że chcemy by nasze urządzenie posłużyło nam przez wiele lat. Umożliwienie naprawy po okresie gwarancji uchronni nas przed kolejnym sporym wydatkiem.

Zdjęcie główne tego artykułu przedstawia najnowocześniejszy domowy osuszacz powietrza Meaco Arete. Ten model jest już dostępny w sprzedaży. Jeśli szukasz osuszacza który jest w pełni bezobsługowy, energooszczędny, cichy, lekki z dużym zbiornikiem i do tego ładny… To ten model właśnie taki jest.

Ważne !

Wszystkie nasze porady w tym artykule dotyczą usuwania nadmiaru wilgoci w pomieszczeniach mieszkalnych. Inaczej osusza się z wilgoci budynki zalane w wyniku awarii wodnej oraz budynki nowobudowane.

Pamiętaj, że wilgoć w domu może być spowodowana wieloma powodami których z reguły nie widać gołym okiem. Nie znaczy to, że domowym osuszaczem nie da się osuszyć zalanej ściany. Jest to możliwe o ile woda nie dostała się do strefy izolacji posadzki, ale zazwyczaj trwa znacznie dłużej.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat osuszania budynków po zalaniu przeczytaj ten artykuł.

Related Posts