Chłodzenie

Wiatrak domowy czy klimatyzator – wybierz mądrze!

wentylatory czy klimatyzator

Słupki temperatury idą coraz wyżej w górę, w związku z czym telefony z zapytaniami o najlepszy sprzęt do chłodzenia, dzwonią coraz częściej. Dlatego postanowiliśmy tym razem poruszyć bardzo pomijany, lecz ważny temat. Jeżeli upał i skwar coraz bardziej dają Ci się we znaki, a Ty nie wiesz, czy kupić klimatyzator czy wiatrak domowy, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Zapraszamy do lektury!

Co wybrać: wiatrak domowy czy klimatyzator?

Nim zaczniemy poważniejsze rozważanie w tym temacie, warto zrozumieć podstawowe różnice między dwoma głównymi urządzeniami służącymi do chłodzenia pomieszczeń: wentylatorem i klimatyzatorem. Obie opcje, czyli wentylator czy klimatyzator, mają swoje zalety i wady, a wybór między nimi często zależy od indywidualnych potrzeb i warunków.

Istotną różnicą pomiędzy działaniem klimatyzatora a wentylatora domowego jest przede wszystkim czynność schładzania. Czy wiatrak chłodzi powietrze? Gdybyśmy mieli porównać klimatyzator do jakiegokolwiek innego urządzenia, z pewnością byłaby to lodówka. Nasz wybór padł akurat na to urządzenie ze względu na sposób działania. Klimatyzator podobnie jak lodówka schładza powietrze, jednocześnie, nie tworząc przeciągów.

Niestety, ale tutaj już na wstępie trzeba się zatrzymać na chwilę i zaznaczyć także negatywne działanie klimatyzatora, ponieważ w dalszej części artykułu może być to zaskakująco istotny czynnik przy decyzji o wyborze urządzenia schładzającego. Bez wątpienia najmniej pożądanym działaniem klimatyzatora jest dość intensywne oraz odczuwalne wysuszenie powietrza. Czy wiatrak wysusza powietrze? Otóż wiatrak domowy nie wysusza go.

Wiatrak domowy, czyli wentylator jest porównywany oczywiście do wiatraka. Wydawać się może, że istniał od zawsze, choć popularność zyskał w latach 80-tych. Powietrze dzięki pracy wiatraka nie nagrzewa się wskutek wprowadzenia go w ruch. Mankamentem tego typu urządzenia jest oczywiście brak funkcji obniżania temperatury. Wiatrak domowy daje jedynie uczucie ochłody, ale za to jakże pożądane w upały. Czy wiatrak w domu jest szkodliwy? Nie, wiatraki domowe są generalnie bezpieczne.

Skoro już krótko omówiliśmy podstawowe różnice między klimatyzatorami a wentylatorami, to nadeszła pora na przedstawienie rodzajów klimatyzatorów.

Rodzaje klimatyzatorów przenośnych

Klimatyzatory przenośne są coraz popularniejsze ze względu na ich mobilność oraz łatwość instalacji. Nie wymagają one skomplikowanych prac montażowych, a oprócz tego można je łatwo przemieszczać między różnymi pomieszczeniami. Oto kilka rodzajów klimatyzatorów przenośnych, które można znaleźć na rynku.

Klimatyzator stacjonarny

To urządzenie nie jest mobilne, w związku z czym chłodzi tylko konkretne miejsca, w których zostanie zamontowany na ścianie. Oprócz funkcji chłodzenia wersja stacjonarna może także zostać użyta jako osuszacz, nagrzewnica czy też wentylator. Sterowany za pomocą pilota klimatyzator bez wątpienia wydaję się być bardzo rozsądnym rozwiązaniem na upalne dni w galeriach, biurach lub urzędach.

Niestety klimatyzator stacjonarny ma także i wady. Przede wszystkim trzeba zamontować wymiennik ciepła na zewnątrz budynku. Dodatkowo należy zrobić otwór w ścianie, przez który będzie wylatywało gorące i mokre powietrze. Biorąc pod uwagę fakt, że będzie używany zaledwie trzy miesiące, rozwiązanie to jest nieopłacalne.

Klimatyzator przenośny / mobilny

Jak sama nazwa wskazuje, klimatyzatory tego typu są skonstruowane tak, aby można je było w łatwy sposób przetransportować z punktu A do punktu B, mimo ciężaru, który w przypadku najcięższych klimatyzatorów przenośnych potrafi osiągać 30, a nawet ponad 30 kilogramów. Najbardziej podstawowe typy klimatyzatorów przenośnych mają wydajność chłodzenia pomieszczeń do 20 m2 i przede wszystkim posiadają dodatkowe funkcje, takie jak osuszanie czy ogrzewanie. Dlatego też mogą być wykorzystywane nie tylko w lato. Klimatyzator przenośny montuje się w pobliżu okna, po to by przez specjalną uszczelkę okienną wyprowadzić rurę z ciepłym i wilgotnym powietrzem. Rozwiązanie to jest dość skuteczne i nie wymaga ingerencji w ściany, dlatego też jest coraz popularniejsze. Niestety dla wielu z nas jest to dość uciążliwe i z pewnością mało estetyczne.

Klimatyzator przenośny ma także inne wady. Przede wszystkim są głośne. Hałas generowany przez pracę urządzenie może być dosyć uciążliwy, zwłaszcza dla pracowników biur, którzy często potrzebują ciszy, aby skuteczne pracować. Po drugie dosyć problematyczna może być także rura odprowadzająca.

Zalety klimatyzatorów przenośnych:

  • Skutecznie chłodzą powietrze nawet o kilkanaście stopni.
  • Mobilne i z pewnością łatwe w przenoszeniu.

Wady klimatyzatorów przenośnych:

  • Są dość głośne.
  • Zużywają dużo prądu.
  • Wymagają zamontowania uszczelki okiennej lub ingerencji w ścianę.
  • Powodują częste infekcje.
  • Zbyt bardzo wysuszają powietrza.

Wiatrak domowy, czyli wentylator

Wraz ze wzrostem temperatury, rośnie także popularność wentylatorów. Przeróżne typy dostępne na rynku, niska cena i niewielkie gabaryty oczywiście zachęcają do zakupu w gorące lato.

Wyróżniamy kilka rodzajów wentylatorów:

  • Wiatrak biurkowy – najmniejszy, idealny do pracy przy komputerze.
  • Wentylator stojący – najłatwiej dostępny. Istnieje wiele wariantów mocy oraz wielkości.
  • Wentylator kolumnowy – dzięki smukłej budowie, ma najbardziej nowoczesny wygląd ze wszystkich wentylatorów.
  • Wiatrak sufitowy – idealnie sprawdzi się w małych, mało przestronnych pomieszczeniach.
  • Wiatrak przemysłowy – największy, najbardziej wydajny ze wszystkich dostępnych na rynku wariantów.

Ponieważ wiatraki domowe posiadają kilka trybów pracy oraz masę przeróżnych funkcji, mogą być idealnie dopasowane do indywidualnych potrzeb. Ich cicha praca i timer sprawia, że mogą być używane także w nocy. Wentylator Meaco Fan 1056 jest obrotowy we wszystkie strony co sprawia, że powietrze w pomieszczeniu jest w ciągłym ruchu i rzeczywiście daje wrażenie chłodu.

Czy wiesz, że wiatraki domowe zużywają tylko 1% energii elektrycznej zużywanej przez klimatyzatory? Możesz pozostawić wentylator włączony przez pełne 24 godziny i nadal zużywać mniej energii niż 15 minut klimatyzacji.

Zalety wentylatorów domowych:

  • Bardzo ciche.
  • Dają odczucie ochłodzenia.
  • Nie wysuszają powietrza.
  • Nie powodują infekcji.
  • Zużywają niewiele prądu.
  • Znacznie tańszy niż klimatyzator.

Wady wiatraków domowych:

  • Niewystarczająco schładzają powietrze w duże upały.
  • Zbyt duży ruch powietrza może być irytujący.

Negatywne skutki klimatyzacji

Z pewnością, wraz z rozwojem technologii, klimatyzacja powoli staje się dla niektórych z nas niezbędną normą. Gdziekolwiek się nie pójdzie, można poczuć powiew chłodnej bryzy, czy to w urzędach, biurach, galeriach czy w środkach komunikacji miejskiej. Wszystkie te miejsca stanowią dla nas nie tylko okazję do odpoczynku, ale również możliwość poczucia chwilowej ulgi, chroniąc się od skwaru. Szkoda, iż bardzo nikły procent z nas zdaje sobie sprawę, jakie zagrożenia niesie ze sobą wszechobecna klimatyzacja.

Zespół suchego oka może i brzmi zabawnie, ale gdy nabawimy się takiej przypadłości wskutek zbyt długiego przebywania w otoczeniu klimatyzacji, już z pewnością nie będzie nam do śmiechu. Pieczenie, swędzenie i szczypanie to główne objawy tej przypadłości.

Legionelloza, nie kojarzycie? Zdecydowanie powinniście! Gdyż jest to jedna z najczęściej spotykanych bakterii w urządzeniach klimatyzacyjnych. Objawy identyczne jak podczas grypy. Naukowcy szacują, że między 5% a 8% wszystkich zanotowanych przypadków zapalenia płuc spowodowana była bakteriami legionelloza, właśnie ze wspomnianych urządzeń.

Czy warto podejmować ryzyko, kiedy wiatrak domowy daje podobny efekt?

Temperatury w Polsce niezwykle rzadko przekraczają 30°C, a przy niższych wiatrak domowy świetnie sobie radzi. Nie obniża on fizycznie temperatury, lecz jedynie wymusza cyrkulację powietrza znajdującego się w pomieszczeniu. Wentylator nie potrzebuje żadnych czynników chemicznych do pracy, ani skomplikowanej konserwacji. Jedynie co należy robić, to systematycznie czyścić wirnik i łopatki po sezonie.

Klimatyzacja sama w sobie nie jest niebezpieczna dla zdrowia. Wielkie zagrożenie może stwarzać nieumiejętne jej użytkowanie. Tam, gdzie urządzenia te nie są niezbędne, warto zastanowić się nad innym, w 100% bezpiecznym rozwiązaniem, jakim są właśnie wiatraki domowe.

Chłodzenie Meaco

Dla żadnego sprzedawcy nie ma chyba ważniejszej rzeczy niż opinia jego klientów. Dlatego też nikt lepiej nie napisze za nas opisu naszych wentylatorów, niż ich użytkownicy.

„Inteligentny, bardzo cichy, gorąco polecam wart każdego grosza” ~ Maggie P.

„Jest wystarczająco cichy, aby pracować podczas, gdy ja jestem na spotkaniu zespołu online. Po hałasie jakie produkowały moje poprzednie wentylatory ten bez wątpienia zmienił zasady gry. Wkrótce kupię kolejny, tym razem do mojej sypialni.” ~ Czukwudi U.

„Byłem pod tak wielkim wrażeniem MeacoFan 1056, że kupiłem kolejny, tym razem decydując się na model na cokole. Wiedziałem więc, czego się spodziewać-bardzo cichego i wydajnego wentylatora, który oferuję również inteligentną opcję 4 trybów pracy. Mimo, iż na początku wystąpiły niewielkie problemy z wysyłką zamówienia szybko i uspokajająco rozwiązał to zespół obsługi klienta. Jestem bardzo zadowolony z tego zakupu.” ~ David R.

„Wiatrak domowy Meaco robi robotę. Wiele różnych ustawień prędkości i przede wszystkim 3 różne sposoby cyrkulacji powietrza. Tak cichy, że nawet kilka razy zostawiliśmy go włączonego na noc. Kupiłem go w fali upałów i z pewnością wykorzystam także do równomiernego rozprowadzania ciepłego powietrza w salonie zimą.” ~ Susan F.

Wybraliśmy dla Państwa kilka z blisko 1700 opinii, z których aż 1550, czyli niesamowite 91% okazało się pięciogwiazdkowymi. Jeżeli jesteś ciekawa lub ciekawy innych opinii zapraszamy na stronę meaco.com

Zabacz sam czym wyróżnia się <strong>wiatrak domowy</strong> Meaco Fan