Oczyszczacze powietrza

Kalendarz pyleń, alergeny wziewne i objawy alergii

Kalendarz-pyleń-alergeny-wziewne-i-objawy-alergii

Kalendarz pyleń – alergia i jej objawy.

Kalendarza pyleń na 2021 rok. Zacznijmy od zadania sobie kliku podstawowych pytań.

Co to jest alergia?

Alergia jest to niewłaściwa reakcja układu odpornościowego człowieka na alergeny, które dosyć licznie występują w środowisku. Uważa się ją za chorobę cywilizacyjną XXI wieku i niemożliwą do całkowitego wyleczenia.

Jakie są najczęstsze objawy alergii?

Objawy alergii zarówno u dzieci jak i u dorosłych są bardzo podobne. Trudności z oddychaniem, objawy skórne, czyli tak zwana “pokrzywka”. Łzawiące, zaczerwienione oczy, suchy kaszel, świszczący oddech to tylko część ze znaków jakie wysyła nam organizm. Jest to jasny przekaz od natury, że już pyli. Nie ignoruj żadnych z objawów, jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek symptomy alergii. Skontaktuj się z pediatrą oraz umów na zabieg odczulania.

Kalendarz pyleń

Polska została podzielona na 4 regiony pylenia. Kryterium dla tego podziału były temperatury powietrza w każdym z tych rejonów. Im cieplej, tym dany obszar szybciej zostaje aktywny w alergeny. Warto ustalić do jakiego z 4 regionów kalendarza pyleń należy nasze najbliższe otoczenie oraz wyposażyć się w kalendarz pyleń. Dzięki temu wzrost temperatur i związana z tym wzmożona aktywność pyłków nie będzie nas w stanie zaskoczyć.

mapa pylenia 2021 meaco

 

  • Region 1 to Zachodnia, najcieplejsza część Polski. Tu najwcześniej pyli trawa i drzewa.
  • Obszar 2 to najcieplejszy region kraju.

 

  • Wybrzeże i wschodnia część kraju, to Region 3 gdzie sezon pylenia jest zwykle opóźniony o 7-10 dni od najcieplejszego 1 regionu Polski.

 

  • Region 4 to Polski biegun zimna, tu najdłużej utrzymuje się śnieg, zimy są o wiele dłuższe i bezsprzecznie mroźniejsze. W rezultacie sezon wegetacji (i pylenia) roślin opóźniony o 10-14 dni w stosunku do najcieplejszych regionów.

Jeśli chodzi o Polskę, w badaniach ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce), które zostały przeprowadzone w latach 2006-2008 stwierdzono, że alergie diagnozuje się nawet u ok. 40% dzieci w wieku między 6 a 7 lat, u 43% dzieci w wieku 13-14 lat i 39% u osób dorosłych.

Alergeny wziewne

Alergeny dzielimy na:

-wziewne na pyłki traw, drzew czy krzewów, roztocza

-pokarmowe np. alergia na mleko, orzechy, kurze jaja, owoce

-kontaktowe np. na ślinę, złuszczony naskórek czy sierść zwierząt takich jak koty, czy psy

-iniekcyjne np. alergia na leki lub jad pszczół

Nas interesować będą przede wszystkim alergeny wziewne. Prawdopodobnie wszyscy mamy na co dzień styczność z różnego rodzaju alergenami. Podczas gdy pyli jedni przeżywają katar, kaszel i złe samopoczucie, drudzy nie czują żadnej różnicy. Istotne znaczenie ma miejsce w jakim się wychowujemy, żyjemy. Tajemnicą nie jest, że powietrze w miastach jest zdecydowanie mniej przyjazne człowiekowi, niż te na wsi.

Uważa się, że w wielu przypadkach zasadniczym elementem procesu chorobotwórczego alergii jest atopia, genetycznie uwarunkowana skłonności organizmu do produkcji nadwyżki przeciwciał.

Jednak atopia to jeszcze nie alergia. O tym, czy rozwinie się ta druga, decydują przede wszystkim czynniki środowiskowe – przed którymi w dzisiejszym czasach bardzo trudno się uchronić. Co oznacza, że nawet jeżeli nasi rodzice czy dziadkowie nie mieli alergii, my niestety możemy ją mieć. Nie ma znaczenia, czy przodkowie przekazali nam te złe geny, czy też nie.

Co pyli w marcu?

Do końca miesiąca nie będzie już z nami alergenów leszczyny i olchy. W drugiej dekadzie marca stężenie pyłków topoli w powietrzu jest już wysokie, co staję się dość szybko biorąc pod uwagę, że topola pojawi się ledwo 2 tygodnie wcześniej. W marcu odnotowuje się także pylenie grzybów pleśniowych. Powietrze zaroi się od zarodników, które podobnie jak pyłki roślin, są przenoszone przez wiatr.

 Co pyli w kwietniu?

W kwietniu przez cały miesiąc utrzymuje się wysokie stężenie pyłku brzozy. Do około połowy miesiąca w kwietniu pyli także topola. Od 15 kwietnia zaczynają pojawiać się pyłki dębu, stężenie pyłku jest z początku średnie, a z końcem miesiąca już wysokie.

W kwietniu zaczynają pylić także trawy. Na koniec miesiąca obserwuje się niskie stężenie ich pyłków. Przez cały miesiąc utrzymuje się pylenie grzybów pleśniowych.

Co pyli w maju?

Kalendarz pyleń jasno mówi, że niestety, ale w maju dalej pylą trawy, które będą główną przyczyną kłopotów alergicznych przez kilka kolejnych miesięcy. Nieżyt nosa, zaczerwienienie spojówek i łzawienia mogą powodować także pyłki babki, dębu, sosny, szczawiu i pokrzywy.

Konsekwencje nie zapobiegania alergii

Bagatelizowanie objawów alergii bądź niewłaściwe jej leczenie może prowadzić do szybkiego rozwoju innych, znacznie gorszych w skutkach dla naszego zdrowia chorób. Astma , angina, grypa, zapalenie zatok, wstrząs anafilaktyczny . Przy takich chorobach odczulanie to nic wielkiego i warto wykonać to badanie chociaż profilaktycznie.

 

Jak zmniejszyć objawy alergii wziewnej?

W celu zapobiegania i leczenia alergii rozsądnym posunięciem wydaję się sięgnięcie po leki, zabiegi odczulające, częste sprzątanie mieszkania. Jest również wiele innych sposobów, które skutkują lepszym lub gorszym wynikiem.

Na zewnątrz jesteśmy w stanie w jakiś sposób unikać pyłków posługując się kalendarzem pyleń lub stosując leki. W domach, czy mieszkaniach jesteśmy natomiast szczególnie narażeni na działanie alergenów. Kalendarz pyleń już oczywiście nam nie pomoże, a leki mają ograniczone działanie. W rezultacie kichanie, łzawiące oczy i złe samopoczucie odbierają chęć przebywania we własnych czterech kątach, a tak przecież być nie może.

W związku ze zbliżającym się rozpoczęciem obowiązywania kalendarza pylenia zaproponujemy państwu nasze rozwiązanie dla Waszych domów, prawdopodobnie najlepsze i niewątpliwie najwygodniejsze.

Oczyszczacz powietrza Meaco Airvax

 

 

Meaco airvax oczyszcza powietrze w pomieszczeniach do 25 metrów kwadratowych, zapewniając czyste, zdrowe do oddychania powietrze. Nasze doświadczenia z pierwszej ręki, pozwoliło zaprojektować Airvax który usuwa pyłki, aby pomóc z katarem siennym i konsekwencjami alergii.

Urządzenie oferuje ochronę przed drobnymi pyłami, spalinami samochodowymi, lotnymi związkami organicznymi, MRSA, wirusami, bakteriami, pleśnią, dymem tytoniowym, tlenkiem węgla, sierścią zwierząt domowych i pyłkami w okresie kiedy pyli.

Niezależne badania przeprowadzone na oczyszczaczu powietrza Meaco Airvax udowodniły, że działa skutecznie nie tylko wobec powyższych zanieczyszczeń, ale też bardziej efektywnie niż wiele innych, droższych oczyszczaczy powietrza.
Airvax dostępny jest w dwóch kolorach czarnym i białym.

Zalety urządzenia :
Nadaje się do pomieszczeń do 25 metrów kwadratowych
-Oczyszcza powietrze lepiej niż wiele innych, droższych urządzeń dostępnych na rynku, co potwierdzają wyniki testów.
-Wyłapuje i zatrzymuje więcej cząstek niż standardowy filtr HEPA
-Zbiera pyłki, pleśnie, bakterie, MRSA, zapachy alergeny
oraz lotne związki organiczne
-Nie uwalnia cząstek z powrotem do pokoju
-Niszczą bakterie i alergeny w filtrze
-Nie wytwarza ozonu
-Bardzo cichy
-Konieczność wymiany filtra do 3 lat, co pozwala zaoszczędzić fortunę na filtrach zamiennych.

Oczyszczacz powietrza Meaco Airvax wyznaczył nową generację w dziedzinie oczyszczania powietrza i jest ukłonem dla naszych klientów. Nie ulega wątpliwości fakt, że Airvax wygląda elegancko i jest miłym dodatkiem do każdego domu. Airvax to dużo więcej niż prestiżowy gadżet bo to skuteczny oczyszczacz powietrza, który tworzy zdrowe środowisko i poprawia jakość życia.

Uwaga:

jeżeli w Twojej okolicy pyli, a Ty dodatkowo masz w domu problem z wilgocią koniecznie wybierz  nasz osuszacz i oczyszczacz powietrza w jednym. To energooszczędne i niezawodne urządzenie zapewni Ci spokój na długie lata, a Twój własny kąt będzie bezpieczny i zadbany przez nasz produkt. Zobacz również inne nasze produkty do utrzymania komfortowego powietrza w Twoim domu.