Wydajność osuszaczy kondensacyjnych spada wraz ze spadkiem temperatury.We wszystkich pomieszczeniach w których temperatura jest poniżej 15 ° C, nie zaleca się stosowania osuszaczy kondensacyjnych . Powodem tego jest sprężarka tego urządzenia , której praca oparta jest na zasadzie skraplania wody z powietrza .  Powietrze jest chłodzone wewnątrz osuszacza, aż do momentu, gdy para wodna ulegnie kondensacji. Im niższa temperatura otoczenia, tym niższa temperatura wewnątrz osuszacza ale tym bliżej do zamarzania urządzenia, zwłaszcza gdy temperatura otoczenia jest niższa niż 15 ° C. To dlatego większość osuszaczy kondensacyjnych jest wydajnych tylko w połowie swoich możliwości, bo drugą połowę ich sprężarki tracą na rozmrażaniu.

Drugim czynnikiem jest to, że osuszacze kondensacyjne skraplają mniej wody, im temperatura powietrza w ich otoczeniu jest niższa. Dlatego osuszacz Meaco 20L Low Energy, którego wydajność to 20 litrów dziennie, w temperaturze 30 ° C i 80% RH, przy temperaturze poniżej  10 ° C wykropli zaledwie 3 litry dziennie. Dla większości garaży będzie to wystarczające, aby kontrolować wilgotność względną do rozsądnego poziomu.

Osuszaczowi adsorpcyjnemu nie przeszkadza zimno.
Dla osuszacza adsorpcyjnego nie ma znaczenia, czy temperatura wynosi 5 czy 25 ° C. Jego parametry i wydajność w każdej temperaturze pozostaną niezmienne.  Dlatego osuszacz adsorpcyjny taki jak Meaco DD8L, który wyciąga z powietrza 8 litrów wody dziennie, w rzeczywistości w garażu, jego wydajność jest dwukrotnie wyższa niż osuszacza ze sprężarką, którego wskazana wydajność to 20 litrów na dzień (w temperaturze 30 ° C i 80% wilgotności względnej).

Osuszanie a odcięcie energii.

Urządzenia te są zwykle bezobsługowe i nie ma potrzeby pilnowania ich podczas pracy. Mają one więc możliwość podłączenia ciągłego odprowadzania wody, dzięki czemu nie trzeba się martwić o opróżnienie pojemnika (który się wypełnia każdego dnia) . Dodatkowa funkcja auto-restart steruje pracą osuszacza tak, że gdy zostanie odcięty dopływ prądu i ponownie wróci, osuszacz włączy się automatycznie i zacznie działać w trybie pracy sprzed awarii, w momencie gdy inne osuszacze wprowadzone w stań czuwania będą czekały na Twoją reakcję.

Więc który osuszacz zamierzasz kupić ?

Jeśli chcesz, trzymać się z osuszacza kondensacyjnego ( ze sprężarką ) wówczas powinieneś wybrać serię Platinum który działa na zasadzie odszraniania gorącym gazem do radzenia sobie z oblodzeniem oraz automatyczny restart po awarii zasilania. Są też najtańszą opcją pod względem zużycia energii. Wystarczy popatrzeć na osuszacz Meaco 12L Energooszczędny z przeznaczeniem do małych pomieszczeń  lub osuszacz Meaco 20L Energooszczędny do większych pomieszczeń.

Najbardziej popularnym rozwiązaniem dla nieogrzewanych pomieszczeń jest zdecydowanie seria osuszaczy adsorpcyjnych DD8L i DD8L Junior , zwycięzców Sailing Today Tests w 2013 roku .Ich wydajność jest niezależnie od temperatury i mają więcej zabezpieczeń niż jakikolwiek inny osuszacz sorpcyjny tej klasy .