Problem wilgoci

Co to jest kondensacja pary wodnej i jak można jej zapobiegać

wilgoć na oknie

Kondensacja pary wodnej w domu

Kondensacja pary wodnej na oknach psuje ich wygląd, tworzy pleśń, może zniszczyć drewniane framugi i jest uciążliwa w sprzątaniu.
Można temu łatwo zaradzić i wygrać tę walkę, wystarczy poznać wroga.

Dlaczego woda pojawia się na moich oknach?

Decydują o tym trzy czynniki:

  • Poziom wilgoci w powietrzu
  • Temperatura powietrza w pomieszczeniu
  • Temperatura powierzchni okna

Im więcej wilgoci występuje w powietrzu, tym bardziej prawdopodobne jest to, że pojawi się kondensacja. Wilgoć w powietrzu pochodzi od suszenia ubrań w domu, gotowania , wody, kąpieli, prysznic, ogrzewania gazowego, oddychania, a także pogody.

Im cieplejsze powietrze w pomieszczeniu tym więcej wilgoci może ono pomieścić, i jest tym większa różnica temperatur pomiędzy powietrzem a powierzchnią okna ( szczególnie w nocy i w zimie ).  Im zimniejsze są okna tym mniej wilgoci jest wymagane do skraplania, i tym bardziej prawdopodobne jest, że nastąpi kondensacja . To dlatego odnotowujemy większą kondensację w zimie, a mniejszą w lecie.

Cykl kondensacji

Sami dostarczamy dużo wilgoci do powietrza w trakcie codziennej aktywności. W nocy temperatura spada i temperatura powierzchni okien również. Wilgotne powietrze w pomieszczeniu styka się z oknem i skrapla. Rano możemy zaobserwować na oknach parę. Pochodzi ona z codziennych czynności takich jak prysznic , mokre pranie, gotująca się woda….
Przerwanie tego błędnego koła

Spójrzmy na to gdzie produkujemy wilgoć i jak możemy temu zapobiec . Np przykrywając pokrywką parujące garnki ? umieszczając wentylator w łazience ?

Nie oszukujmy się, produkowaliśmy i będziemy produkować wilgoć każdego dnia!

Czy można rozwiązać problem otwierając okna?

Otworzenie okien na około 20 min wymieni powietrze w całym pomieszczeniu.
Wymianie również ulegnie wilgoć. Brzmi ciekawie, ale warto to przemyśleć.

Czy świeże powietrze nie jest bardziej wilgotne niż to w pomieszczeniu?
Czy jest cieplejsze, czy chłodniejsze?
Czy jest czystsze, czy nie ( w przypadku lokali przy głównej drodze) ?
Czy to bezpieczne ,by zostawiać otwarte okna?
Czy to nie szkodliwe dla alergików?
Jeśli spojrzeć na roczne dane pogodowe można zauważyć, że średnia wilgotność względna w ciągu roku (68%RH) jest na tyle wysoka, że może wywoływać pleśń w domach i kondensację pary na oknach. Dodatkowo ogrzewanie pomieszczenia może być bardzo kosztowne, więc otwieranie okien nie jest zbyt opłacalne.
Osuszacze a kondensacja
Osuszacz jest to proste, ale bardzo skuteczne urządzenie, które usuwa nadmiar wilgoci z powietrza i zbiera wodę w odpowiednim pojemniku. Oznacza to, że nie ma wystarczającej ilości wilgoci w powietrzu, aby skraplała się na oknach w taki sam sposób, jak miało to miejsce w przeszłości, powietrze również ociepli się a „wilgotny chłód” zostanie całkowicie usunięty z pomieszczenia. Miłą niespodziankę zauważysz w rachunkach za prąd.
Osuszacze oszczędzają Twoje pieniądze

Najlepsze efekty przy pierwszym zastosowaniu przyniesie podniesienie temperatury w pokoju. Im więcej cząsteczek wody będzie w powietrzu, tym osuszanie stanie się efektywniejsze.
Osuszacz usuwa nadmiar wilgoci, a tym samym jest mniej cząsteczek wody do ogrzania się i tym samym staje się cieplejsze powietrze. Stąd osuszacz pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze. Osuszacz jest powszechnie stosowany podczas zimowych miesięcy, w zimie ciepło w domu jest ważne, ponieważ i tak musimy grzać.
Energia, którą wykorzystuje osuszacz zostanie zwrócona do pokoju w postaci ciepła. Kaloryfery lub grzejniki w tej samej przestrzeni co osuszacza nie są potrzebne. Dlatego żadna energia nie jest marnowana w wyniku korzystania z osuszacza.
Rozwiązanie

Niezależnie od przyczyny wilgoci w swoim domostwie znajdziemy dla Państwa odpowiednie urządzenie ze względu na indywidualne wymagania, wielkość, czy cenę

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *